Vadí medu horký čaj?
Jeden z velmi rozšířených mýtů je, že horký čaj škodí medu a ničí jeho účinné látky. Není to pravda. V posledních letech na toto téma proběhlo i několik studií, které mýtus vyvracejí, což potvrdil také ing. Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského v Dole. Med obsahuje několik set složek. Mezi nejvýznamnější patří minerální látky – např. draslík, vápník, hořčík a skupina vitamínů B. Některé látky se vysokou teplotou mění. Důležité ale je, jak dlouho je med zahříván. Obavy, že teplo může medu uškodit, bývají přehnané. Co se může stát? Velmi citlivé jsou na teplo například enzymy. Jejich aktivitu lze laboratorně měřit. Med při teplotě 10°C lze skladovat 35 let, při 20°C asi 4 roky.
A jak je to v čaji? Nalijeme-li horkou vodu do hrnku, teplota rychle klesne asi na 80°C, během 10 minut už můžeme čaj usrkávat. V tu chvíli má asi 60°C. Aby se med poškodil, musel by se vystavovat teplotě 80°C celou hodinu. To ale není běžná situace. Většina užitečných látek v medu je velmi stabilní a teplem čaje se vůbec nemění. Pořádná lžíce medu také čaj trochu ochladí. A pokud bychom měli obavu, že o některé účinky přijdeme, druhou lžíci medu v nezahřátém stavu na chleba.
Podobná pravidla platí rovněž pro zahřívání ztuhlého krystalického medu. Pokud chceme, aby získal tekutou konzistenci, je vhodné rychlé ohřátí ve vodní lázni až na 60°C. Med se neničí ani v pečivu. I když je trouba nastavena na 250°C, teplota uvnitř těsta nepřekročí 80°C. Malá sušenka je upečená za 3 minuty a velké perníkové srdce není v troubě déle než 15 minut. Za tuto dobu se med nijak zásadně nepoškodí.