MED

Drsný sladký byznys. Falšování medu je stále rozšířené

Zajímavý článek o falšování medu a jeho pozadí v reáliích ČR napal Jan Brož, redaktor Euro.cz  - Drsný sladký byznys. Falšování medu je stále rozšířené - Více na: https://www.euro.cz/byznys/drsny-sladky-byznys-1433252

Medu bude letos málo, včelaři budou zdražovat

První letošní snůška medu byla slušná, ta druhá už však byla výrazně slabší, říká k letošní sezoně Jiří Toman ze včelařského družstva Apis. Jak dodává, u včelařů se projevovali hlavně velké lokální rozdíly.

Někteří z oslovených včelařů si první snůšku pochvalují, jiní naopak tvrdí, že byla mizerná. „Byly velké lokální rozdíly. Takže i chovatelé, kteří mají svá včelstva pár kilometrů od sebe, mají zcela rozdílné zkušenosti. Jeden byl s první snůškou spokojený, druhý nevytočil skoro nic,“ vysvětluje Jiří Toman.

Robert Chlebiš z farmy Med Chlebiš v Šilheřovicích rovněž mluví o průměrné až podprůměrné snůšce. „Mám zprávy od kolegů včelařů z Beskyd, kteří se netají tím, že tak slabý rok dlouho nepamatují. Je pravda, že to počasí včelkám letos moc nepřálo,“ uvedl Robert Chlebiš.

Jedenadevadesátiletý včelař Ivan Korba ze Slezské Ostravy se stará o pět včelstev a letos med stáčel jen jednou. „Moc toho ty včelky nenanosily, takže ten rok dopadl z pohledu snůšky bídně. Třeba ten příští bude lepší,“ dodal Ivan Korba.

Zákazníci se podle včelařů musejí připravit na to, že si za med připlatí. V současnosti se kilogram květového medu prodává od 185 do 200 korun, pokud lidé nakupují med od menších chovatelů, pořídí med i za 150 či 160 korun.

V průběhu letošního roku šly ale podle Jiřího Tomana ceny medu nahoru o deset až patnáct procent. Robert Chlebiš je přesvědčen, že pokud včelař nabízí zákazníkovi kvalitní med, je cena 200 korun odpovídající. „Už staří včelaři říkali a objevovalo se to i v dobové literatuře, že cena kilogramu medu byla zhruba stejná jako cena másla. Když sleduji současné ceny másla v obchodech, tak by ta cena 200 korun u medu odpovídala,“ dodal Robert Chlebiš.

Včelám začíná nový rok v polovině léta

V současnosti už včelstvům i jejich chovatelům začalo období, kdy připravují včelstva na zimu. „Příroda už včelám moc nektaru nenabízí. Je proto třeba začít včelstva přikrmovat. Používá se k tomu cukerný roztok. Ten se připravuje tak, že se tři kilogramy cukru rozpustí ve dvou litrech vody,“ upřesňuje Jiří Toman a dodává, že zkušení chovatelé nechávají včelám i dostatečnou zásobu vlastního medu.

Včelaři už musejí od července také pečlivě sledovat spad roztočů varroa a v případě většího výskytu jej musejí okamžitě likvidovat.

Zdroj: http://www.agris.cz/clanek/197096

Spotřebitelské preference medu - průzkum

V lednu 2016 pro účely diplomové práce připravila studentka Česká zemědělské univerzity v Praze  pí. Natálie Elizues dotazník k preferencím  spotřebitelů při nákupu medu. Přestože na dotazník odpovědělo jen 74 respondentů, přináší zajímavé informace. Více si můžete přečíst ZDE

Jarního medu bude méně. Včelám ublížilo počasí i nešetrné postřiky polí

Duben dělá roje, nebo funusy, říkají včelaři. Letos spíše funusy. Minulý měsíc byl chladný, takže včely nelétaly, nemohly nosit nektar ani opylovat. Včelaři proto odhadují, že bude méně jarního medu. K obavám přispívá i větší úhyn včel kvůli nešetrným postřikům polí. Výši škod budou moci včelaři určit až koncem května.

Počasí ničí včely ve vlnách, stejně jako ovoce nebo révu. Daň si chlad vybral zejména na jižní Moravě. „Jižní Morava je s počasím vždy trochu napřed, takže tam to v některých oblastech pociťovali včelaři více než jinde. Špatná situace však neplatí pro celý kraj. Možná část jarní květové snůšky medu ještě zachrání řepka,“ uvádí předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.

Někteří jsou bez včel už od podzimu. Marie Pokorná ze Znojma-Přímětic chová s manželem asi 70 včelstev. Dvě třetiny včel jim „padly“ na konci října. „Nyní musíme nahradit uhynulá včelstva. Květového medu nebude asi letos mnoho, ale máme loňské zásoby. Zaměříme se spíš na letní med,“ říká Pokorná.

Situace se nazývá syndrom prázdného úlu. „V úlu jsou na jaře zásoby, ale žádné včely. Co konkrétně to způsobuje, není známo. V naší organizaci uhynulo přes 30 procent včelstev, medu bude celkově méně,“ přidává se František Láska, který včelaří u Mikulova.

Otrávený koktejl

Není to ale jen počasí, s čím se musí včely vypořádat. Aktuálně Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje pěstitele, že si musí dát pozor na aplikaci přípravků na ochranu rostlin v době květu řepky.

A hlavně nedat na „zaručené“ rady a postřiky nemíchat. Mohou totiž vyrobit pro včely smrtící koktejl. „Aby pěstitelé nemuseli s jednotlivými druhy vyjíždět několikrát na pole, tak je smíchají do jedné nádoby, čímž vznikne naprosto toxický postřik. K takovým otravám dochází velice často a včelaři většinou nedostanou odškodnění. Sám s tím mám zkušenosti,“ říká mikulovský včelař Jiří Sekereš.

Praktiky poradců v oblasti ochrany rostlin jsou podle ÚKZÚZ stejné jako u „šmejdů“. „Zemědělec lehce podlehne, když jej někdo na semináři přesvědčí o účinku nelegální kombinace přípravků. Tato doporučení nejsou oficiální a jen těžko je lze postihnout na místě,“ vysvětluje za ústav Štěpánka Radová. Zákon nakonec porušuje pěstitel.

Navíc málokdo takové případy hlásí, takže se jich oficiálně řeší maximálně deset ročně. „Převažují případy, které se do správního řízení ani nedostanou, a to především z důvodu dohody mezi pěstitelem a včelařem. Pro pěstitele je jednodušší ‚vyplatit‘ včelaře než dostat pokutu a srážku na dotaci,“ dodává Radová.

Radek Botura ze Strážnice na Hodonínsku má s prokazováním toho, že jeho včely našly smrt na poli, zkušenosti. „Není to nic jednoduchého. Zavoláte místní včelařskou organizaci, veterinu a podnik. Do 72 hodin totiž musíte včely zmrazit a dopravit do výzkumného ústavu, jinak by jed z těla vyprchal,“ vysvětluje. Včelaři pak pomůže svépomocný fond, kam přispívají. „To ale sílu včelstva nenahradí. Z padesáti včel udělat sto je práce minimálně na rok,“ podotýká Botura.

Fond slouží k tomu, aby přispěl k obnovení chovu, nikoliv aby hradil škodu. Nové včelstvo se dá pořídit za čtyři až pět tisíc korun, takzvaný oddělek je o dva tisíce levnější. Větší škody však naskakují za ušlý zisk za med.

Cena medu prodávaného ze dvora se pohybuje kolem 150 korun za kilogram. V Jihomoravském kraji činil v minulých dvou letech průměrný medný výnos kolem 13 kilogramů ze včelstva.

Samá řepka včelám škodí

Kromě pesticidů a nemocí se musí včely vypořádat s tím, jak se příroda za posledních zhruba 30 let změnila. „Včelám chybí pylová pestrost. To přináší nedostatečnou výživu včel, která se pak projevuje na jejich odolnosti vůči nemocem. Řepková monodieta (konzumace jednoho typu potravin, pozn. red.), která v mnoha lokalitách převažuje, není stejně jako pro člověka nic dobrého,“ dodává Machová.

Navzdory nevyzpytatelnému počasí jihomoravské včelařství rok od roku roste. Skoro šest tisíc chovatelů se stará o 78 tisíc včelstev, což je o 15 tisíc včelstev víc než před třemi roky. Za tu dobu narostl počet včelařů o sedm stovek.

Jelikož se včelařství stalo módou, počet včelařů leckde narůstá až neúměrně. „V některých oblastech hrozí převčelení, krajina nedokáže uživit stoupající počet včelstev,“ upozorňuje včelař Jan Šimeček z Petrova na Hodonínsku.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/mrazy-a-vcely-ceny-medu-2017-0yo-/ekonomika.aspx?c=A170521_125639_ekonomika_neh

 

Nejlepší med na světě? Z Yukatanu

Nejlepší med na světě? Z Yukatanu

Medy mají barvu, vůni a chuť po plodinách a místech, z nichž pocházejí. Jinak voní medy vřesové, levandulové, šalvějové… Jaké typy medu můžeme ochutnávat v různých částech světa?

Nejrůznější druhy medů si dávají lidé jako skvělou snídani nejen v České republice, ale po celém světě včetně exotických zemí. Med je dobrým nastartováním do nového dne, protože obsahuje hodně sacharidů, které jsou pro nás přínosným zdrojem energie. Můžeme jím také nahradit cukr, třeba do pečení a různých pokrmů.

Medy mají barvu, vůni a chuť po plodinách a místech, z nichž pocházejí

Jaké typy medu můžeme ochutnávat na různých místech světa?

Medy vřesové

Získávají se na rozsáhlých vřesovištích v Německu, na atlantickém pobřeží v severských zemích z květů vřesu (Calluna vulgaris) a z vřesovců (Erica sp.). Med je charakteristicky tixotropní – želatinovitý, a proto se před vymetáním musí v plástech rozpíchat zvláštním přístrojem – rozrušovadlem. Je světle nebo tmavě jantarově zbarvený, někdy skoro až červený, s charakteristickou vůní chlebového kvásku. Má nízký obsah sacharózy a vyšší obsah enzymů.

Hymetský med

Med ze svahů hory Hymetu byl věhlasný již v antickém Řecku. Pochází z tymiánu, majoránky a dalších suchomilných bylinek. Dnes se v dárkovém balení prodává na většině řeckých ostrovů, ale již nepochází jen z hory Hymetu. Je tmavý, průsvitný, jemně aromatický, příjemné chuti.

Levandulový med

Pochází ze Středomoří, především z okolí města Grassé, kde jsou rozsáhlé levandulové plantáže. Je jantarově zbarvený, silně voní levandulí. Má vyšší obsah sacharózy, proto dlouho nekrystalizuje.

Med pohankový

Pohankový med má původ ve východní Evropě, kde se dosud pohanka (Fagopyrhum esculenta) pěstuje. Je tmavě hnědě zbarvený, má zvláštní, jakoby „močůvkovitou“ vůní. U nás jako tzv. „med sovětský“ není oblíbený, třebaže se tvrdí, že obsahuje mnoho rutinu a je velmi zdravý.

Ze Severní Ameriky a Mexika pocházejí některé charakteristické druhové medy:

Kalifornský šalvějový med

Nepochází ze šalvěje, jak by se z názvu dalo soudit, ale z divoce rostoucí kalifornské pohanky. Je tmavě hnědý, výrazné chuti a v USA se z něj vyrábí tzv. „košer medovina“.

Tupelový med

Má původ v květech stromu tupela (Nyssa aquatica), který roste hojně v monokulturách na mokřadech od Virginie až po Floridu a Texas. Má bílé květy v hroznovitých květenstvích. Med je voňavý, bílý, dlouho nekrystalizuje, protože obsahuje mnoho fruktózy. V USA se využívá především ve farmacii.

Sourwood honey

Je poměrně vzácným druhovým medem z oblastí Severní Ameriky, kde roste kysloun (Oxydendrum arboreum). Kysloun je keř, zřídka až nízký stromek, který tvoří v lesních porostech s kyselou půdou spodní keřovité patro. Roste v porostech trnovníku akátu a bohatě kvete v době, kdy akát dokvétá. Stálo by za úvahu, zda by se u nás neměl vysadit v porostech trnovníku akátu. Je to okrasná i meliorační dřevina, která prodlužuje včelí snůšku. Med je velmi chutný.

Uvalde Honey

Pochází z keřovité akácie (Acacia greggii), rostoucí v Mexiku a jižních státech USA. V Mexiku jí říkají Uňa de gato – kočíčí dráp, protože má trny horší než kočičí drápy. Kvete typickým kulovitým květenstvím mimosovitých dřevin, bohatě vylučujících nektar. Med je světlý nebo světle jantarový, voňavý, vynikající chuti. Produkuje se především v okolí městečka Uvalde v Texasu, podle kterého dostal pojmenování.

Liliovníkový med

Jde o med z květů liliovníku (Liriodendrum tulipifera), charakteristického stromu z povodí řeky Missouri. Tulipánovité květy tvoří mnoho nektaru. Med je tmavě zbarvený, hustý a lahodný, chutí a vůní připomíná plody kdoule.

Med alkahual

Pochází z Mexika, ale jeho botanický původ se nepodařilo zjistit ani v Mexiku. Je to velmi chutný med jantarově zbarvený, s jemnou vůni.

Campanillové medy

Jsou exportovány z Mexika, Karibiku a Střední Ameriky. Pocházejí z velmi početného rodu svlačcovitých rostlin – povíjnic (lpomea sp.). Včelařsky nejvýznamnější z nich jsou Ipomea triloba a Ipomea crassicaulis. Poskytují medy většinou světle jantarově zbarvené, vonné a chutné.

Med aguinaldo

Pochází ze svlačcovité rostliny Rivea corymbosa, která roste hojně na poloostrově Yukatanu. Kvete bílými květy v měsíci květnu a červnu. Med je vodnatě čirý, vonný a považuje se za jeden z nejlepších na světě.

Med kampeškový

Med z nektarodárného stromu kampešky (Haematoxylum campechianum), který roste hojně v tropických suchých lesích a savanách Karibiku a Střední Ameriky. Med kampeškový je světlý, příjemně voní a dlouho zůstává tekutý. Většinou se vyváží z Jamajky.

Mangový med

Původem z tropických stále zelených stromů mangovníků (Mangifera sp.), jejichž plody se k nám v současnosti dováží jako tropické ovoce. Je hustý, jantarově zbarvený, mírné terpentýnové vůně a vynikající chuti.

Zdroj: https://www.vitalia.cz/clanky/nejlepsi-med-na-svete-z-yukatanu/?ic=articles-related&icc=item-6

 

2000 let starý med z egyptských hrobek se dá jíst i dnes. Má věčnou trvanlivost

Dnešní archeologové při vykopávkách ve starých egyptských hrobkách často nalézají mezi jinými artefakty také nádoby s medem, které jsou tisíce let staré, a přesto chutnají výtečně i dnes. Pro vědce jsou důkazem zázračných vlastností medu a jeho prakticky věčné trvanlivosti. Více si přečtěte ZDE

Med od českých včelařů je bezpečný a kvalitní, ukázala mimořádná kontrolní akce SVS

02.01.2017 | SVS ČR

Státní veterinární správa (SVS) uskutečnila v průběhu druhého pololetí loňského roku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na významné tuzemské včelaře – producenty medu. V rámci akce bylo odebráno 72 vzorků medu. Všechny vzorky byly podrobeny smyslovému posouzení v laboratoři. V případech, kde včelař v průběhu roku použil léčiva k ošetření včelstev, se zjišťovalo, zda med neobsahuje rezidua těchto látek. Mimo to byly některé vzorky analyzovány na přítomnost reziduí antibiotik. Všechny posouzené a vyšetřené medy vyhověly ve všech sledovaných parametrech. Na základě zjištění z kontrolní akce lze konstatovat, že med od tuzemských včelařů je bezpečný a odpovídá také kvalitativním požadavkům na tuto komoditu.

V rámci smyslového hodnocení medu bylo v laboratořích posuzováno, zda má med odpovídající barvu, chuť, zápach a konzistenci. Všech 72 vzorků této zkoušce vyhovělo. Na přítomnost léčivého přípravku s účinnou látkou amitraz bylo vyšetřeno 45 vzorků, na přítomnost látky tau-fluvalinátu 37 vzorků. Obě uvedené látky se používají k léčbě varroázy. Všechny vyšetřené vzorky z tohoto pohledu také vyhověly. S negativním nálezem skončila také vyšetření více než 60 vzorků na přítomnost reziduí dalších přípravků včetně celé řady antibiotik, jejichž používání je v ČR zakázáno, nebo omezeno. V devíti případech byly vzorky analyzovány na přítomnost metabolitů kyseliny mravenčí, která se používá k léčbě varroázy a některých dalších nákaz včel. Také v tomto případě vzorky vyhověly. Jelikož v jednom případě pojali úřední veterinární lékaři pochybnost o původu medu, byla provedena analýza pylových zrn, která umožňuje zjistit geografický původ medu. Podezření na jiný, než lokální původ medu, bylo v tomto případě vyvráceno.

Kromě medu byli kontrolováni také jednotliví včelaři. Z tohoto pohledu bylo hlavním cílem kontroly zjišťování, zda údaje o množství medu dodaného do výkupen odpovídají údajům o produkci medu uvedeným jednotlivými včelaři a o počtu registrovaných včelstev. Ve dvou případech byl zjištěn nesoulad mezi těmito údaji. Dále veterinární inspektoři kontrolovali, zda kontrolované subjekty v případech, že se na ně tato povinnost vztahuje, mají potřebnou registraci, případně schválení.

V rámci akce bylo zkontrolováno celkem 89 včelařů. Ke kontrole byli vybráni na základě předchozí analýzy rizika. Základním kritériem pro výběr subjektů ke kontrole bylo množství medu, které tito včelaři v roce 2015 dodali do výkupen, dalším parametrem byl počet stanovišť včelstev. Ke kontrole byli přednostně vybíráni včelaři, kteří v roce 2015 dodali větší množství medu a mají registrováno více stanovišť včelstev.

Kontrolní akce dále ukázala, že výnosy medu v jednotlivých oblastech ČR se od sebe v řadě případů výrazně liší. Produkce medu navíc v některých případech výrazně meziročně kolísá také u jednotlivých včelařů. Co se týče forem prodeje medu, 58 včelařů uvedlo, že větší část své produkce prodává do výkupny. Naopak prodej ze dvora převažuje u 20 kontrolovaných subjektů. Med je jednou z významných komodit spadajících pod dozor SVS. Také v letošním roce budou úřední veterinární lékaři věnovat jeho kontrolám náležitou pozornost.

 

Mgr. Petr Pejchal

oddělení vnější komunikac

Zdroj : http://www.agris.cz/venkov/med-od-ceskych-vcelaru-je-bezpecny-a-kvalitni-ukazala-mimoradna-kontrolni-akce-svs?id_a=194758

Může domácí med pomáhat proti alergiím?

Med jako alergen. Alergie vznikají dlouhodobým vystavováním organismu velkému množství alergenu. Nejčastěji se jedná o pyl, který je kromě malých kousků nektaru obsažen také v medu. Pokud chcete zmírnit alergickou reakci, zkuste pravidelně konzumovat med včel, který pochází ze stromů, na které jste alergičtí. V jejich medu je totiž přítomen alergen, který u vás způsobuje alergickou reakci. Malými dávkami medu s alergenem si vaše tělo postupně zvyká na škodlivou látku, imunitní systém se aktivuje a jeho reakce už není tak prudká

Přestože se to považuje za žádoucí, není zcela nutné, aby konzumovaný med pocházel přímo z vašeho nejbližšího okolí. V České republice se v průměru vyskytují stejné stromy a květiny, takže většina medu obsahuje pyl, který se vyskytuje ve vašem okolí a způsobuje vám obtíže. V případě dováženého medu již není zaručeno, že je skladba rostlin shodná.

Pomalý nepřítel alergií
Odborníci zkoumající účinky medu proto doporučují, aby alergici brali pravidelně malé dávky medu (stačí jedna lžíce denně) po několik měsíců před pylovou sezonou. Díky tomu bude alergická reakce menší než obvykle. Právě pomalým dávkováním alergenu v medu připravíme tělo na silnější dávku pylu v jarním období. Efekt, který medová terapie přináší, odpovídá svým účinkem alergologické injekci. Přestože nedokáže alergii zcela vyléčit, její příznaky budou snesitelnější.

Jak nakoupit správný med?
Na závěr přidáváme radu při nákupu medu. Vyhněte se zahraničním druhům medu, které obsahují pyly cizích rostlin. Průmyslově vyráběný med obsahuje velké množství umělých přísad, které snižují kýžený efekt nabuzení imunitního systému. Nejlepší volbou je nalézt včelaře ve vašem blízkém okolí, jehož med obsahuje stejné pyly, které vám způsobují problémy. Pokud nikoho takového nenaleznete, stačí se spokojit s domácím medem ze vzdálenějšího okolí.

 

Využití medu v přírodním léčitelství

Využití medu v přírodním léčitelství

Med již odpradávna nebyl využíván pouze jako přírodní sladidlo. Jeho příznivé účinky na léčbu různých nemocí brzy začali využívat v lidovém léčitelství. Kombinace medu s dalšími včelími produkty nebo s některými léčivými bylinami, kořením a plody některých rostlin jeho účinky doplňují nebo zesilují.

MED a propolis

Dobrý pomocník při chřipkách, preventivně zvyšuje obranyschopnost organismu. Propolis má protizánětlivé, bolesti zmírňující účinky, ničí bakterie, bacily, viry. Užívá se při celkovém oslabení, při různých zánětlivých onemocněních, při rýmě, nachlazení, akné. Dobré zkušenosti jsou při bolestech žaludku a žlučníku, žaludečních vředech, onemocnění hlasivek.

MED a pyl

Pyl je vhodný na snížení tlaku, cholesterolu v krvi, podporuje tvorbu červených krvinek, detoxikaci jater, stavbu kostí, zubů, nervů. Květový pyl obsahuje velké množství bílkovin, železa, kalcia, fosforu. Dále obsahuje draslík, hořčík, chlor, měď, kobalt, sodík, křemík, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny apod.. Užívá se při onemocnění prostaty, zánětech varlat, horních cest dýchacích, nervových onemocněních, poruchách trávení, vyčerpanosti. Je to vynikající pramen energie nejen v zimě a na jaře.

MED a mateří kašička

Mateří kašička je přirozený zdroj stimulačních látek se širokým spektrem účinků v oblasti činnosti jater, srdce, centrálního nervového systému, stimulace krvetvorby, podpoře imunitního systému. Má vliv na obnovu hojících se tkání, životaschopnost spermií, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje kostní dřeň, zvyšuje odolnost vůči stresům. Pomáhá ke zvýšení fyzické a duševní aktivity, sexuální výkonnosti, regeneraci a zotavení. Potlačuje procesy stárnutí a únavy, u žen v klimakteriu potlačuje nepříjemné příznaky přechodu, odstraňuje negativní působení volných radikálů.

MED a zázvor

Vždy pomůže na kašel a chrapot. Zázvor lékařský je tropická bylina, která obsahuje významné silice a pryskyřičné látky. V Číně a Japonsku patří mezi důležité léčivé rostliny. Působí mimo jiné na průduškové astma, tuberkulózu, vysoký tlak, jaterní choroby a jako povzbuzující prostředek. Je vynikající při kašli, nachlazení, k uvolnění hlenů, při žaludečních potížích, nevolnosti.

MED a schizandra čínská

Perfektně nastartuje Vaše tělo i při fyzickém a duševním vypětí. Schizandra (klanopraška) je subtropická liána. V čínské medicíně je nazývána plodem pěti chutí a místní obyvatelé jí znají pro její povzbuzující účinky nervové soustavy a tím zvyšuje duševní a fyzickou kapacitu, stimuluje srdeční a cévní systém, činnost mozku, dýchání, zvyšuje krevní tlak a zlepšuje ostrost zraku. Ve vietnamské tradiční medicíně se používá k léčení impotence, poruch dýchání, při některých ledvinových nemocech a jako posilující přípravek. Využívá se i při nespavosti, slabosti.

MED a rakytník

Super věc na rekonvalescenci. Rakytník má vysoký obsah přírodního vitamínu C a A, stopových prvků, biologicky aktivních látek, tříslovin, olejů atd. Je vynikající při rekonvalescenci, plicních, žaludečních, střevních a kloubních onemocnění, při slabostech a snížené odolnosti organismu. Pro děti od 3 let.

MED a žen šen - kořen

Lépe odoláte stresu. Žen šen má blahodárný vliv na celý organismus. Působí jako stimulans na centrální nervovou soustavu a tím zmírňuje projevy duševního a fyzického vyčerpání, zlepšuje schopnost organismu odolávat nemocem a stresům, zvyšuje imunitu organismu, normalizuje krevní tlak, působí jako silný antioxydant a brání organismus proti vlivu volných radikálů.

MED a guarana

Balzám na vyčerpaný organismus. Guarana působí pozitivně na nervový a svalový systém. Stimuluje a podporuje mozkovou činnost. Zvyšuje koncentraci, výdrž, vitalitu, snižuje únavu a depresi. Působí jako tonikum při vyčerpání, při poruchách trávení, obezitě, artheroskleróze, detoxikuje organismus (má vliv na intenzívnější okysličování mozku a svalů). Je to balzám na srdce, nervy, svaly, žaludek, střeva.

15 způsobů, jak využít med pro zdraví

15 způsobů, jak využít med pro zdraví

Říká se, že „sklenice včelího medu – půl lékárny doma“. Není to nadsázka, stačí vědět, kdy a jak med použít. Med je oblíbený v lidovém léčitelství a ani prášky ho nepřekonají.
Více si můžete přečíst ZDE

Med a skořice

Med a skořice
Je zjištěno, že směs medu a skořice pomáhá léčit spoustu nemocí. Med může být užíván bez jakýchkoliv vedlejších účinků a je snadno dostupný. Dnešní vědci jej doporučují jako velmi účinný lék. Zjistili také, že ačkoliv je med sladký, jestliže se bere ve správných dávkách jako lék, nemůže ublížit ani diabetickým pacientům.

Týdeník World News, vycházející v Kanadě, uveřejnil následující seznam nemocí, které mohou být léčeny medem a skořicí jako výsledek studií západních vědců.


Nemoci srdce

            Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb (samozřejmě nejlépe celozrnný) místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou denně jíst tuto snídani, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu.

            Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.

 

Artritida

            Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer jeden šálek teplé vody s 2 lžičkami medu a 1 malou lžičkou skořice. Užívají-li tuto medicínu pravidelně, může se vyléčit dokonce i chronická artritida.

            Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou skořice před snídaní, bylo 73 nemocných úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí.

 

Infekce močového měchýře

            Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest.

 

Cholesterol

            2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl teplé vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou cholesterolu, dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává – li se 3x denně, je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou cholesterolu.           Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je – li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu

 

Nachlazení

            Ti, kdo trpí na časté nachlazení, by měli užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s 1 lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

 

Potíže se žaludkem

            Med se skořicí úspěšně léčí i bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.

 

Plynatost

            Dle studií prováděných v Indii a Japonsku, med a skořice zabraňují tvoření nadbytečných plynů při trávení.

 

Posílení imunitního systému

            Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

 

Těžký žaludek

            1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.

 

Chřipka

            Vědci ve Španělsku zjistili, že med obsahuje přírodní látky, které zabíjejí kmeny chřipky a chrání před ní pacienty.

 

Pupínky

            3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně, pupínky do týdne zmizí i s kořeny.

 

Kožní infekce

            Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.

 

Hubnutí

            Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek čaje nebo vody s medem a skořicí. Pravidelné užívaní pomáhá snížit váhu i u mimořádně obézních osob.

 

Rakovina

            Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.

 

Chronická únava

            Nedávné studie ukazují, že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti - senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr. Milton, který tyto výzkumy prováděl, říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita, obnoví do týdne vitalitu těla.

 

Zápach z úst

            Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají, je to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s teplou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.