Chov matek

Značení matek

Důvodů proč značíme matky ve včelstvech je několik. Především je to užitečné při jejich hledání mezi dalšími mnoha tisíci včel, když potřebuje např. vložit mateřskou mřížku, vytvořit oddělek a podobně. Dále hlavně u chovatelsky cenných matek je jejich označení důležité pro zjištění, zda je ve včelstvu skutečně přítomna a ověření její totožnosti při další plemenářské práci.

Podle konkrétní matky také hodnotíme vlastnosti celého včelstva:

      užitkovost (medný výnos)
      doprovodné vlastnosti - mírnost

                                    - sezení včel na plástu

                                               - rojivost

                                               - jarní rozvoj

                                                - čistící pud

Matky se značí každý rok jinou barvou dle mezinárodních pravidel 5 různými barvami.

modrá

 

2010

2015

2020

2025

bílá

 

2011

2016

2021

2026

žlutá

 

2012

2017

2022

2027

rudá

 

2013

2018

2023

2028

zelená

 

2014

2019

2024

2029

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Opalinová značka s číslem se přilepí na střed hrudníčku matky buď acetonovou barvou téhož odstínu jaký má značka, nebo jiným vhodným lepidlem. Ke značení lze využít také speciální tužky s barvou příslušného roku.

Pro snadnější zapamatování si systému barev se využívají jako pomůcka dvě říkánky:

(bílá, žlutá, červená, zelená, modrá)           

BoŽe, Čím Značit Matky ?

nebo

Bude-li Žhavý Červenec, Zahyne i Mravenec.

 

Chovatelský kalendář – pomůcka každého chovatele

Chov matek je časově i organizačně velmi náročný a jednotlivé zásahy nesnesou odkladu. Proto každý chovatel musí znát biologii chovu matek a hlídat stanovené termíny ať je jakékoli počasí, či se mu tzv. „zrovna nechce“. Chovatelské kalendáře pro včelaře jsou vytvořené účelově právě k chovu matek a pracují buď s výchozím datem jejich líhnutí nebo s datem přelarvování. Každému vyhovuje něco jiného. Zajímavou aplikaci mají na svých stránkách pardubičtí včelaři : ODKAZ ZDE...

Další možností jsou kalendáře vytvořené v tabulkovém editoru – viz přílohy. Pokud využíváte jinou zajímavou verzi, o kterou se chcete podělit, můžete nám jí poslat a my jí zpřístupníme i ostatním.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
kalendar-pro-chov-matek.xlsx 22.5 Kb
matky-kalendar-1.xlsx 21.4 Kb

Snubní prolet

Matky vyletují z úlu za doprovodu svých strážkyň 3 - 5 den po vylíhnutí. Nejprve pouze na tzv. orientační prolety (v průměru 2 - 3), obvykle v době mezi 11. — 15. hodinou. V pátém až osmém dni, když pohlavně dozrají, vyletují na snubní prolety. Páření probíhá za letu postupně se 6-10 trubci ve volném prostoru na tzv. trubčím shromaždišti. Trubci vyletují většinou mezi 13. — 15 hodinou, někdy i později, za teplého a bezvětrného počasí. Sperma získané při tomto proletu matce vystačí po celou dobu jejího života.  

Trubčí shromaždiště jsou místa, kam se za příznivého počasí slétávají matky a trubci ze širokého okolí. Jsou to místa o rozměrech cca 200 x 600m chráněná před silnými větry, odpoledne prosluněná a bez vysokého porostu, nejčastěji pastviny. Většinou jsou tato místa využívána trubci i matkami opakovaně po řadu let. Jak však trubci i matky shromaždiště vyhledávají, se dosud nepodařilo objasnit.

Vlastní páření  probíhá za letu vy výšce 10 – 30 m nad zemí, kde jsou termické proudy vzduchu. Za letu matka kopuluje postupně s několika trubci a naplní svou spermobanku samčí látkou. Milostný akt probíhá za poměrně vysokých letových rychlostí. Trubec musí přesně vyhledat matku a rozpoznat její otevřený poševní otvor. Pak na ní nasedá a doslova vystřeluje svůj penis do těla matky. Penis je v těle trubce umístěn takříkajíc na ruby. Po vystřelení z těla se obrací jako rukavice (everze) a dvěma výstupky ve tvaru vidliček se samčí pohlavní orgán zafixuje do pochvy.  V tom okamžiku sameček ejakuluje, přepadá dozadu a umírá. Část penisu vytrženého z jeho těla zůstává v pochvě matky jako tzv. cibulka, která je odstraněna dalším pářícím se trubcem. Předáním genetické informace poslání trubce končí.

Šťastným návratem matky však proces oplození nekončí. Sperma se musí dostat z vejcovodů do semenného váčku, přičemž hlen a přebytečné sperma odcházejí z těla matky ven. To může trvat až 48 hodin a při tom je nutná součinnost dalších včel v úle.


Úžasné video ze snubního proletu nové matky zde...

Chovatelský kalendář

Chovatelský kalendář