Medovina

Nová vyhláška o medovině

Medovinu lze považovat za jeden z nejstarších alkoholických nápojů. Jak připravit lahodnou medovinu, už totiž věděli starověcí Sumerové, tedy už někdy během 3. tisíciletí př. n. l. Postupem času však začala být medovina vytlačována pivem a vínem. V severnějších regionech, kde se vinné révě tolik nedařilo a pěstování obilnin sotva stačilo na obživu, však své místo našla. Takovým regionem byla také Střední Evropa. Naopak ve starověkém Řecku nebo Římě moc neuspěla. Zdejší obyvatelé zde dávali přednost vínu a medovinu považoval spíše za podřadný nápoj, který se hodil tak možná ke slazení trpkého vína.

 

Bohužel v poslední době se za označením „Medovina“ se u nás prodávala celá řada nápojů, které byly uměle dobarvovány, ředěny lihem a často nebyly ani z medu vyrobeny.  Situace se konečně změnila a od 1.12.2018 platí nová vyhláška Ministerstva zemědělství č. 248/2018 Sb. o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí. Platné znění ZDE  aktivní odkaz: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/ViewFile.aspx?type=c&id=38528

 

Krátkou reportáž z TV Prima  můžete shlédnout ZDE

 

Vyhláška přináší řadu změn, mezi které patří např.  možnost používat označení pojem medové víno pro medovinu, ale musí být vyrobena pouze včelího medu, vody a kvasné kultury s možností přidání ovocné šťávy, ovoce, bylin, bylinných extraktů.  Nesmí být tedy přidávat líh, cukr, umělá aromata, barviva a další složky, které k tradiční medovině vyráběné našimi předky nikdy nepatřily. Takové nápoje musí být označeny jako „dezertní medovina“ a upřesněním např. „přídavkem lihu“.

       

         Věříme, že uvedeným opatřením dojde k zpřehlednění trhu s tímto lahodným nápojem a zákazníci budou jasně informováni co si kupují. Stejně jako u medu i zde platí – medovinu kupujte jen u svého včelaře.

 

-MH-