Apiterapie

Filip Terč - Průkopník moderní apiterapie

V loňském roce jsme si připomněli i na našich stránkách 100 let od úmrtí objevitele a propagátora apiterapie a domažlického rodáka Filipa Terče. Tato významná osobnost nezůstala bez povšimnutí ani ve Slovinsku, kde žil v Mariboru, provozoval zde lékařskou praxi a také dne 28.10.1917 zemřel. V roce 2014 vydalo slovinské nakladatelství Mileny Pivcové v Mariboru monografii doc. MUDr. Gregora Pivce, který se životu, dílu  a přínosu Filipa Terče jak v medicíně tak ve včelařství, podrobně věnuje. Po třech letech vyšla tato kniha také v češtině a vydala jí Pracovní společnost nástavkových včelařů CZ, z. s. v překladu Lukase Freye a PhDr. Davida Blažka, PhD. Zájemci si jí mohou koupit v e-shopu ZDE

„Zázrak“ včelího bodnutí objevil rodák z Domažlicka

Dne 28. října 2017 uplynulo 100 let od úmrtí Philippa Tertsche, rodáka z Domažlic, který objevil pozitivní účinky včelího bodnutí na lidské zdraví a k léčbě revmatismu. Krátké video můžete shlédnout ZDE

Otevření Včelího domu v Mariánské

        Koncem června 2017 se podařilo našemu členovi ing. Františku Sentenskému zprovoznit první část „Včelího domu“ v Mariánské u Jáchymova. První speciální pokoj je umístěn v horské chatě „Na sluníčku“. Už nyní zde probíhá relaxace v biopoli, spánek v biopoli, terapie jedem - kosmetická i závažnější. Brzy také bude možné využít apirespirace - dýchání včelího vzduchu přímo z úlu. Vůně, kterou krom včelařů lidé moc neznají, ale i dospělí si pamatují, jakou vůni měl jejich dědeček včelař. Vůně včel, čerstvého dřeva a bylin je prostě úžasná.

 

       Na fotografiích si můžete prohlédnout nově otevřenou multifunkční apiterapeutickou místnost, která je vybavena 2 postelemi na odpočinek a spánek  v biopoli, kterou je možné využívat zároveň i jako apirespirační jednotku doplněnou o  jednoduchý stolek. Je zde samozřejmě možnost i odpočívat aktivně – studovat, číst či kreslit. Což je praktické především pro pobyt s dětmi.

Otevření Včelího domu v Mariánské   Otevření Včelího domu v Mariánské   Otevření Včelího domu v Mariánské

Přítel Sentenský má mnoho dalších plánů, nápadů a s každým to rád prodiskutuje při osobní návštěvě. Kromě si v restauraci penzinu můžete prohlédnout úžasný 11 m dlouhý 3D model těžby nerostných surovin na Jáchymovsku v 16. století.

 Otevření Včelího domu v Mariánské   Otevření Včelího domu v Mariánské
Více informací o Včelím domě budeme pravidelně přinášet také na našich stránkách, ale více můžete sledovat na stránkách  VceliDum.cz a informace a zkušenosti s apiterapií obecně budou prezentovány  apiterapie.info, kde jsou vítány i Vaše zkušenosti. Stránky jsou zatím ve výstavbě tak mějte prosím strpení.
 

-MH-