Med přímo od včelaře

Kde koupit med od našich včelařů

Novinkou na našich stánkách jsou medailonky našich členů, kde si zájemci mohou najít nejbližšího včelaře ve svém okolí, jeho nabídku a případně si prohlédnout i pár fotografií z jeho včelnice. Současně se na svého souseda včelaře můžete obrátit v případě, že se u vás usadí nějaký roj, nebo se budete chtít o tomto koníčku dozvědět více. Vše funguje formou interaktivní mapy, kde se vám po kliknutí na konkrétního včelaře zobrazí základní údaje. Podle zájmu a Vašich připomínek můžeme informace dále rozšiřovat a vylepšovat. Věříme, že i tato forma prezentace bude přínosná pro všechny, tedy nejen pro naše členy, ale i pro nové zájemce o včelaření a především zákazníky, kteří chtějí ochutnat kvalitní krušnohorský med i další včelí produkty.

pozn.: pokud se vám níže nezobrazuje mapa použijte prosím jiný prohlížeč (např.Internet Explorer)

Med přímo od včelaře...

Med přímo od včelaře...

Kde v dnešní „době jedové“ koupit kvalitní med, za který jeho producent může ručit? Nejsnazší to bude přímo od včel, s malou oklikou, tedy od včelaře. 
      V čem je to výhodnější? Konkrétní včelař si své klienty chce udržet, a proto si nemůže dovolit nabízet nekvalitní med. Dobrá pověst se dlouho buduje, ale rychle ztrácí.  Většina chovatelů je dokonce ochotná ukázat svá včelstva a včelařský provoz a zákazník si tak kromě zdravé pochoutky odnese i zajímavý zážitek.

      Nákup místního medu je zároveň podporou včelařů a s nimi i okolní krajiny. Včely jsou zárukou dobrého opylení okolních ovocných stromů a plodin. I když jsou částečně zastupitelné dalšími opylovateli, významně přispívají k zachování biodiverzity.

      Zejména jarní květové medy obsahují pylová zrna z květů, které včely navštěvují. Jejich konzumace v medu zvyšuje odolnost proti pylovým alergiím, zejména v medu místním, pocházejícím z lokality, kde žijeme. Proto je lepší zásobit se medem z okolního prostředí místo sladké směsi ze zemí EU a mimo EU, u níž vyskytující se pylová zrna mohou být pro náš organismus velkou neznámou.

Ing. Petr TEXL, PSNV
Foto Štěpán Gottwald