rok 2019

Páteční včelařské posezení – červen 2019

Naposledy před prázdninami jsme se sešli na našem pravidelném posezení v pátek 7. června 2019 v 18:00 hod. v restauraci Smolnička ve Smolné Peci. Hned úvodem bychom chtěli poděkovat vedení obce, že nám k našemu bzučení poskytlo krásné prostory ve společenském sále a také děkujeme obsluze, která se o nás vzorně starala. Tentokrát nás bylo 17 včetně dvou nových členů a po zahájení si všichni přítomní připomněli minutou ticha tragické úmrtí přítele Miroslava Fedora ze ZO ČSV Božičany.  Poté jednatel spolku prezentoval poznatky ze včelařského dne v Teplicích nad Metují, které společně se ZO Přibyslav organizoval př. František Čáp. Tato akce, které se účastnilo přes 40 včelařů byla velmi pěkná a zajímavá i díky přednáškám př. Hubače a př. Marady. Zvláště přínosná byla praktická ukázka inseminace matek. Poté jsme v rámci posezení probírali téma zřízení včelařské pohotovosti k odchytu rojů, účast na nejdecké pouti a letní objednávku léčiv. Aktuálním tématem také bylo zapojení se do sbírky na pomoc s obnovou unikátního včelína v Ořechu, který dne 5.6.2019 shořel.

Poté př. Petr Hrachovec prezentoval postřehy z výletu na sv. Hostýn a svěcení praporů, kterého se někteří z našich členů zúčastnili na pozvání včelařů z Lokte. Více k této akci najdete na našich stránkách. Dále se podělil také o zajímavosti z výstavy Vina Natura v Lysé nad Labem, které se zúčastnili 4 naši členové.

Pozvání na posezení přijal také př. Josef Imrich ze Šindelové, který se již pravidelně našich akcí účastní a vždy je ochoten poradit a pomoci všem, kteří o to mají zájem a jelikož dne 7.6.2019 oslavil významné životní jubileum - 70 . let, jménem našeho spolku jsme mu také popřáli hodně zdraví a pohody v dalším životě, jakož i radosti kolem včel. Na posílení zdraví obdržel lahvinku medoviny a také pamětní list.  

Během prázdnin z důvodu dovolených páteční posezení nebudou a sejdeme se opět až v září. Jménem výboru ZO Nejdek přejeme všem členům a přátelům včel krásné letní dny, pohodovou dovolenou a hlavně plné medníky!

-MH-

Včelařská pouť na Svatém Hostýně

Na pozvání Loketské včelařské organizace jsme se zúčastnili poutě na Sv. Hostýně. Zájezd autobusem se konal 18. a 19. května 2019. Byla to již sedmnáctá pouť a setkání včelařů, na které se hlavně světily prapory základních organizací.

 

Po ubytování ve městě jsme se společně s cca 40 poutníky přesunuli na Svatý Hostýn, kde jsme si poslechli dvě zajímavé přednášky o včelaření, apiterapii atd. V podvečer v Jurkovičovém sále hrála kapela a byla volná zábava a diskuze včelařů. Stoly se jen prohýbaly dobrým jídlem a pitím, pečivo všeho druhu, klobásy medoviny, pivo ….. Pohoštění si přinesli včelaři sami. Byla tam velice pěkná zábava, nálada a atmosféra.

 

V neděli dopoledne se venku v přilehlých prostorách naplnilo velké množství stánků a to hlavně se včelařskými výrobky, produkty a různé jiné pomůcky. Bylo možno si také prohlédnout Křížovou cestu od Jurkoviče a z přilehlé rozhledny se podívat do kraje z výšky 735 m.n.m.

 

Nejdůležitější událostí byla slavnostní mše v bazilice Nanebevzetí Panny Marie za všechny včelaře, žijící i zemřelé, za jejich rodiny, za naše včely a přírodu celebrovaná arcibiskupem Janem Graubnerem. Před mší svatou proběhlo také tradiční svěcení spolkových praporů u  boční strany baziliky u sochy Sv. Ambrože, kde se sešli vlajkonoši všech 8 základních organizací. Prapor loketské organizace přinesl př. R. Šnábl v doprovodu 20ti členů ve stejných barvách. Také ostatní spolky měly své jednotné barevné  kroje a nastoupili ke slavnostnímu křtu svých krásně vyšívaných praporů. Byla to opravdu pěkná a sváteční podívaná. Do baziliky se vešlo přes 700 poutníků a ostatní stáli venku. Předsedkyně ČSV p. Machová a hejtman p. Čunek přednesli sváteční projev ke včelařskému svátku. Po této slavnosti byla návštěva muzea v Rožnově.

 

Závěrem bych chtěl poděkovat R. Šnáblovi za opravdu dobře zorganizovaný včelařský zájezd, všichni byli moc spokojeni.

 

Petr Hrachovec.

 

 

Páteční včelařské posezení – květen 2019

V pátek 3.5.2019 v 18:00 hod. jsme se sešli na našem pravidelném pátečním posezení v restauraci ve Vysoké Peci. Přes sychravé počasí bylo v restauraci příjemně  a teplo. Sešlo se nás tentokrát 12 a v úvodu jsme ochutnali několik druhů medovin, jak z vlastní výroby po kurzu u p. Lstibůrka, tak od spřátelených včelařů. Poté jsme se věnovali diskusi na nad situací po jarních prohlídkách a zvýšených úhynech zapříčiněných především podzimní melicitózní snůškou. Někteří letos plánují zkusit vlastní chov matek, tak i sdílení těchto informací bylo velmi zajímavé.

Mimo včelařské téma se s námi jeden ze členů podělil o zážitek, kdy ho do prstu uštkla zmije a přes krátkou hospitalizaci v nemocnici, kde mu nepodali ani sérum proti uštknutí, jelikož je dostupnou pouze v Plzni a Praze, vše ustál bez větších zdravotnících obtíží a již se cítí zcela v pořádku.

Květnové posezení se opět vydařilo a již se těšíme na další.

Páteční včelařské posezení – duben 2019

Dubnové páteční posezení proběhlo opět v Nových Hamrech v hotelu Seifert. Tentokrát bylo hlavním tématem přísev luk v suchých oblastech se zaměřením na jeteloviny a další vhodné rostliny. Krátkou přednášku si připravil náš člen př. Ing. Petr Hasal, který se v únoru zúčastnil semináře pro chovatele ovcí a toto téma tam také zaznělo. Je to téma nad míru důležité, protože nedostatek vody byl v loňském roku obrovský a hydrometeorologové předpovídají, že ani letošní rok nebude na vodu lepší. Suché louky netrápí jen chovatele dobytka nebo zemědělce věnující se rostlinné výrobě, ale také nás včelaře. Přestože existuje určitý rozpor mezi zájmy chovatelů dobytka a chovatelů včel v oblasti sečení luk a pastvin, lze najít některé styčné body. Určitě právě přísev jetelovin a některých dalších rostlin je i pro včelaře důležitý. Zajímavé byly i mapy mapující srážky a hladinu podzemních vod, a jejich významný pokles v loňském roce.

Ve druhé části večera nás př. Vlastimil Zázvorka seznámil s svou dovolenou v Indonésii a přivezl na ochutná také med, který se tam prodává. Med byl tmavší, tekutý  celkem chutný s určitou příchutí, kterou jsem nebyli schopni identifikovat, ale nebyla nepříjemná a med nám chutnal. Přestože tam byl téměř měsíc, bohužel však nenarazil na žádného včelaře, který by se s ním mohl podělit o praktické zkušenosti včelaření na ostrově Sulawesi. Vyprávěl spoustu dalších zajímavých věcí, ale všiml si také velkého úbytku hmyzu na ostrově, např. motýly, které před několika lety byli všudypřítomní, letos viděl letos jen výjimečně. Jelikož se tam také potápěl, viděl na vlastní oči množství igelitů a plastů  v moři,  ve více jak půlmetrové  vrstvě, které putují mořem a znemožňují na některých místech ponor.         

Obě témata byla velmi zajímavá a iniciovala další diskusi. Kromě toho již někteří z nás provedli rychlou jarní prohlídku, která zatím nevěští nic dobrého z hlediska úhynů, především z důvodu podzimní melicitózy, která stanoviště potkala. Uvidíme jak to skutečně bude na jaře a co letošní rok přinese. Oproti Praze, kde již je řada stromů v plném květu na nejdecku se ještě přírodě jen nesměle probouzí do jara.

Opět jsme si všichni, a tentokrát se nás sešlo 18 včetně nové zájemce o včelaření, páteční posezení pěkně užili a uvidíme již plánujeme květnové posezení.

 

-MH-

Páteční včelařské posezení – březen 2019

Páteční včelařské posezení – březen 2019 Páteční včelařské posezení – březen 2019 Páteční včelařské posezení – březen 2019

V pátek 1.3.2019 jsme se opět sešli na našem pravidelném včelařském posezení v Nových Hamrech v hotelu Seifert. A jelikož změna je život, tak i březnové posezení jsme pojali trochu jinak. Po úvodním slově přítele M. Hrachovce, jsme již všichni sledovali 20 minut vystoupení mladého kouzelníka. Náš kouzelník se jmenuje Petr Hunyor, je mu 12,5 roku a pochází z Krajkové, teď ale bydlí v Počernech a chodí na základní školu ve Staré Roli. Kouzlit začal sám od 6 let, je samouk a většinu kouzel se naučil podle internetu. Trénuje a zkouší doma a jeho prvními diváky tak je především rodina. V loňském roce vyhrál ve své kategorii 2. místo na mistrovství republiky v moderní magii v Týně nad Vltavou. Převedl nám řadu kouzel počínaje trikem s hůlkou, kartami, šátky, hádání čísel, s kovovými kruhy, s kouzelnými světýlky a řadu dalších. Myslím, že všichni přítomní byli překvapeni jeho zručností a jistotou ve vystupování. Celé vystoupení se moc povedlo a opravdu mu srdečně děkujeme, velice nás pobavil a potěšil.

Páteční včelařské posezení – březen 2019 Páteční včelařské posezení – březen 2019 Páteční včelařské posezení – březen 2019
Po kouzelníkovi jsme samozřejmě chtěli vyčarovat také pár kilogramů medu, to však dle jeho slov zatím neumí a tak to budeme muset opět nechat na našich včelkách.  Po této milé kulturní vložce jsme opět „začali bzučet“. Přítel Josef Imrich přinesl na ochutnání medovinu po prvním stáčení dle postupu p. Lstibůrka, kterou jsme mu hned zhodnotili. To rozvinulo další debatu a pokusy s měřením obsahu cukru a řadu dalších rad jak medovinu vyrábět.  Diskuse se vedla i o výsledcích vyšetření vzorků zimní měli a nastavení postupu jarního ošetření. Všech, kterých se toto povinné ošetření týká budou informováni emailem naším zdravotníkem Viktorem Hluchaničem, který ve vhodný čas navrhne 2 termíny, na které připraví léčivo k vyzvednutí.

Všechny nás už trochu „svrbí prsty“ a rádi bychom se již do včel šli podívat. Přes pár pěkných dnů koncem února stále v okolí Nejdku leží spousta sněhu a jaro to zatím nepřipomíná. Budeme muset ještě pár týdnu vydržet a proto se opět sejdeme první pátek v dubnu v Nových Hamrech, na dalším příjemném včelařském posezení. Pozvánka a téma bude také brzy zveřejněno na našich stránkách.    

 

-BLA+MH-

 

 

Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019

Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019 Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019 Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019
V sobotu dne 16.2.2019 vyrazili 4 zástupci našeho spolku na pozvání přátel ze ZO Sokolov do místní Zámecké kaple na přednášku Dr. Ing. Františka Kamlera z Výzkumného ústavu včelařského v Dole, na téma „Tlumení nákaz“.  V úvodu předal náš člen a řezbář př. Petr Hrachovec vlastnoručně vyrobenou sošku sv. Ambrože jako poděkování malý dárek př. Dr. Františku Kamlerovi za dlouholetou činnost ve včelaření a druhou sošku obdržel př. Josef Imrich za dobrou spolupráci s naší organizací a velice kladný a lidský přístup k ostatním včelařům.

Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019 Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019 Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019
Přednáška se věnovala především stále aktuálním problému boje proti varroáze a účinným opatřením proti ní v průběhu celého roku a byla velice zajímavá, všem se líbila a také byla velice poučná. Konečným zhodnocením bylo, že za úhyny včel si převážně můžou včelaři sami, svými pozdními a špatnými zásahy v průběhu roku. K vidění zde také byly retro kuřáky, které opravil a předvedl př. Vratislav Hrachovec.

Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019 Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019 Informace o přednášce v Sokolově 16.2.2019
Škoda, že se takových kvalitních přednášek zúčastňuje tak málo včelařů, zvláště pokud to není daleko a odborníci, kteří jsou ochotní se podělit o své zkušenosti a na dané témata diskutovat, přijedou do našeho kraje.

Poděkování patří rovněž předsedovi ZO Sokolov Ing. Vladimíru Mikešovi, za zajištění a organizaci takovýchto kvalitních přednášek.

 

-PH-

Stručná informace z výroční členské schůze 2019

Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019
V sobotu den 2.2.2019 se uskutečnila v nejdecké kinokavárně výroční členská schůze našeho včelařského spolku. Oproti tradici, byl termín z praktických důvodů posunut z března na únor a schůzi jsem spojili s odevzdáním vzorků zimní měli k vyšetření na varroázu. Myslíme si, že to byl dobrý nápad, jelikož následující týden navazuje schůze okresní organizace ČSV K. Vary, kde všechny organizace v rámci okresu odevzdávání vzorky. Současně se vyřešil i problém s objednávkami léčiv pro nadcházející sezónu. Ihned po prezenci a odevzdání vzorků měli následovalo občerstvení pro členy, které letos zajistil př. Jan Cvikl a místo tradičních chlebíčků jsem si letos pochutnali na skvělých a ještě teplých vepřových řízcích s chlebem a okurkou. Řízky byly výborné a všichni si na nich pochutnali.  

Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019
Schůzi oficiálně zahájil předseda Roman Geisler, který všechny členy přivítal a seznámil je s programem schůze.  Následovaly zprávy o činnosti spolku, o jeho hospodaření, o zdravotním stavu včelstev a zpráva revizní a kontrolní komise. Současně byli představeni noví členové, kteří již byli přijati v průběhu roku 2018. Celkově jsme se rozrostli o 3 nové členy a věříme, že je bude včelaření bavit a aktivně se zapojí do činnosti našeho spolku. Krátce byli přítomní seznámeni i z informacemi z Krajského aktivu ČSV který proběhl koncem září v krajské knihovně v Karlových Varech a účasti předsedkyně ČSV Mgr. Machové.

V rámci výroční členské schůze bylo předáno př. Jaroslavu Svobodovi ocenění „Vzorný včelař“ u příležitosti jeho blížícího se životního jubilea, kdy v březnu oslaví 80. let a současně to je také 60. let, které věnoval včelám a včelaření. Je to až k neuvěření, že jsou mezi námi aktivní členové, kteří se i takto náročnému věku stále na plno věnují. Jménem všech členů našeho spolku ještě jednou GRATULUJEME! 

Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019
Překvapení pro členy výboru si připravil př. Petr Hrachovec, který se již řadu let věnuje řezbářství. Jako poděkování předal členům výboru ZO, kteří se aktivně podílejí na jeho činnosti a rozvoji vlastnoručně vyrobené dřevěné figurky sv. Ambrože, patron včelařů. Je to úžasný dárek a jménem všech členů výboru mu děkujeme. Je to další ukázka toho jak aktivní a šikovné členy máme v našem spolku.

Zájemci si také mohli prohlédnout obří sršní hnízdo, které měl u svého domu a přinesl ukázat př. Pišinger.

Stručná informace z výroční členské schůze 2019 Stručná informace z výroční členské schůze 2019
            Uplynulý rok bohužel nelze hodnotit z pohledu včelaření a výnosu medu nijak pozitivně. Oproti předloňskému roku byl medný výnos nižší o více jak 2/3 a všichni jsem se potýkali se suchým létem a starostmi kdy již včely začít krmit. Vše zkomplikovala ještě také melicitóza, která v průběhu srpna dorazila a ten kdo neměl včas zakrmeno měl velké starosti. Přesto se část věci jak v rámci spolku tak členům podařilo. Spolek pokračoval v organizaci pravidelných pátečních posezení, část členů se účastnila i dalších výjezdních seminářů a akcí.

Nejen díky členům výboru, ale i části řadových členů našeho spolku jsem se opět posunuli vpřed, nastavili systém společného podzimního ošetřování, stále se daří vylepšovat naše internetové stránky a vzájemně si pomáhat a informovat o nových poznatcích v oboru. Všichni věříme, že tento rok bude pro nás včelaře úspěšnější a bude se dařit nejen nám, ale i našim včelkám. 

 

-MH-

 

Kurz výroby medoviny a medových vín – leden 2019

Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019
V sobotu 19. ledna 2019 se  10 členů našeho spolku společně se dvěma hosty ze ZO Ostrov a ZO Sokolov zúčastnili kurzu výroby medoviny a medových vín u ing. Jaroslava Lstibůrka v Pasečnici u Domažlic.  Kurz probíhal v rámci Letních škol nástavkového včelaření PSNV. Sešli jsme se již v pátek v podvečer na degustaci medových vín v hotelu Bohmann ,nedaleko Pasečnice v obci  Babylon. V salonku po dobré večeři p. Lstibůrek se svojí manželkou přivezli k degustaci část svých výrobků.  Nejdříve jsme si vyzkoušeli poznat několik vůní, se kterými se můžeme při výrobě medoviny setkat a často můžou být důvodem chyby, jichž se dopouštíme. Pak jsem ochutnali některá vyrobená medová vína s různými příchutěmi. Někteří z nás dovezli vlastní vzorky  medoviny a tak došlo na hodnocení i těch. Večer se velmi vydařil a diskuse nejen kolem medoviny, ale i dalších témat okolo včel neměli konce.

Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019             
  Druhý den po snídani jsem vyrazili přímo již k manželům Lstibůrkovým.  Po přivítání začal dopolední blok přednášek, při kterých jsme se seznámili s historií výroby medoviny, medových vín, medového piva, druhy kvašení, základy technologického postupu i legislativou s touto výrobou spojenou. Přestávky nám paní Lstibůrková vyplnila dobrou kávou a koláčem. Po obědové pauze a dobrém obědě opět v hotelu Bohmann přešel kurz do praktické části. Každý si mohl připravit 4 l vlastní medoviny. Ti, kteří neměli s sebou potřebné vybavení, vše potřebné poskytli organizátoři, včetně medu, demižonu i připravených a namnožených kvasinek. Nejdříve bylo potřeba provést výpočet, jaké množství medu a vody naředit, jak změřit obsah vody v medu, cukernatost  roztoku, jeho teplotu a správně provést naředění. Nejen dostupnost potřebného vybavení, ale především rady lektora přispěly k tomu, že se všem příprava medového roztoku podařila.

                Poté co si všichni připravili často první vzorek medoviny v životě, nás p. Lstibůrek vzal do svého provozu, kde ukázal jak probíhá výroba medových vín ve větším rozsahu. Prohlédli jsme si i kvasné tanky i nerezové nádoby, kde medové víno  následně zraje. Velmi důležitá je i oblast stabilizace medoviny, její filtrace a stáčení. V závěru jsem probrali také nejčastější chyby, kterých se při výrobě můžeme dopustit a jak jim předcházet. Významný podíl na výsledné kvalitě má jak kvalita použitého medu, tak i čistota a dezinfekce celého výrobního procesu.

Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019 Kurz výroby medoviny a  medových vín – leden 2019

                Průběh a organizace celého kurzu byla perfektní , všichni jsem si to moc užili a odvezli si nejen mnoho nových a zajímavých informací, ale také svou první medovinu, která se nám snad se štěstím učedníka povede. Ještě jednou bychom moc chtěli poděkovat manželům Lstibůrkovým za velmi milé přijetí, skvělou atmosféru, za mnoho cenných rad  a krásně strávenou sobotu.

 

-MH-               

 

Páteční včelařské posezení – Leden 2019

První letošní páteční posezení proběhlo po delší době opět v Nových Hamrech v Hotelu Seifert. I přes nevlídné počasí se nás v teple salonku restaurace sešlo 12 statečných. Hlavním tématem byla situace a zdravotní stav včelstev po podzimním ošetřování. Nový systém společného ošetřování, kdy se včelaři sami hlásí svým důvěrníkům se pravděpodobně osvědčil a vše proběhlo bez závažnějších komplikací. Horší to je již trochu se  zdravotním stavem včelstev. Jsou stanoviště, na kterých je podezření z úhynu i poloviny včelstev. Tuto situaci budeme muset probrat na výroční členské schůzi. A to byl také další bod pátečního posezení, které i z důvodu převahy členů výboru se chvílemi měnilo na výborovou schůzi. Z důvodu zjednodušení systému odevzdávání vzorků zimní měli se výbor shodl na přípravě výroční členské schůze již v únoru a to nejpravděpodobněji dne 2.2.2019. Vše bude závislé na kapacitních možnostech kinokavárny a volném termínu. Odevzdání vzorků měli v jednotném termínu ulehčí práci jak našemu zdravotníkovi, tak především členové spolku ze vzdálenějších obcí nebudou muset jezdit do Nejdku 2x.

Na páteční posezení se dostavil i začínající včelař Tomáš Hladký z Černavy, který má zájem o členství v našem spolku. Jeho přihláška byla přijata a naše členská základna se  opět rozroste o jednoho nového a mladého člena. Probrali jsme také včelařské akce, které jsou v dohledné době v plánu a nejbližší je Kurz výroby medoviny v Pasečnici u p. Lstibůrka ve dnech 18.-19.1.2019, na který se přihlásilo 14 členů našeho spolku. Zatím nejsou žádné informace ke konferenci v Plzni, na kterou jsem rádi a pravidelně jezdili, ale již se ví o Jarním semináři nástavkového včelaření v Nepomuku,  který je plánován na 23.3.2019. Již nyní se na něho moc těšíme.

Přítel Josef Imrich ze Šindelové přinesl na ochutnání 2 druhy vlastní medoviny, tak další část posezení se věnovala degustaci, hodnocení a předávání zkušeností z její výroby. Všichni si toto setkání užili, poděkování samozřejmě patří i vzorné obsluze hotelu Seifert, která se o všechny i přes velkou obsazenost hotelu i restaurace skvěle postarala.

Posezení se opět povedlo a již se těšíme na další setkání, o kterém se zájemci dozví včas na našich stránkách.

-MH-