VOSK

Nabídka výroby mezistěn na Karlovarsku

V letošním roce se podařilo p. Ing. Dušanu Michálkovi zahájit  výrobu mezistěn v našem regionu a včelaři již nemusí jezdit někam daleko či vosk posílat poštou. Zájemci mají nyní možnost si nechat vyrobit válcované mezistěny přesně podle svých požadavků. Vosk také výrobce vykupuje za cenu 200,- Kč/kg.  Více si můžete zjistit na těchto stránkách

 

Kvalita mezistěn na našem trhu.

            O tom, že na trhu je několik výrobců voskových mezistěn, kteří dodávají mezistěny různé kvality, se hodně diskutuje. Každý z včelařů se opakovaně setkal s tím, že na některých mezistěnách včely rády staví, jiných se téměř nechtějí ani dotknout. Včelař sám často již podle vůně, vzhledu i při práci s nimi při jejich zatavování pozoroval jejich velmi rozdílnou kvalitu. Na těchto krátkých videích se můžete podívat, jaký diametrální rozdíl je mezi nimi. Jedním z dalších kroků racionalizace chovu včel, jejich zdravím a současně s tím spojenou i kvalitou medu, je výroba vlastních mezistěn z vlastního vosku.

VIDEO 1.+2. Díl:

 

Včelí vosk

Včelí vosk je dalším z významných včelích produktů, které ze včelstva můžeme získávat a dále využívat. Jedná se o metabolický produkt včely, který tvoří voskotvorné žlázy dělnice nejčastěji  mezi 9.-18. dnem jejich života, kdy plní funkci tzv. stavitelek. Pokud má včelstvo nedostatek stavitelek, mohou i starší včely činnost žlázy obnovit. Voskové šupinky včely kusadly zpracují a vystaví z nich postupně celý plást. Na 1 kg vosku potřebují 1.250.000 šupinek. Více si o této vzácné surovině a jejím využití můžete přečíst ZDE v článku doc. Antonína Přidala, který vyšel v časopise Moderní včelař 5/2007.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vceli-vosk541860628.pdf 82.1 Kb