Mateří kašička

Proč mateří kašička pomáhá? Používali ji už naše babičky, až teď ale dostala vědecké jméno

Mateří kašička patří k látkám, které babičky radí nanášet na drobné rány. Dlouhodobě se předpokládá, že mateří kašička pomáhá při hojení a je všeobecně zdravá. Nikdy to však nebylo prokázáno. Až nyní vědci našli důkazy o tom, co je na ní léčivého.

Ve společnosti je zvykem, že pokud má být něco úspěšného při léčbě, musí to mít složité a vědecké jméno. Příkladem je kolagen, chitosan či kysealina hayluronová. Zní to vědecky, a tak by měly pěkně fungovat. Nebo ne?

Techničnost jména hojící látky neznamená, že je látka sama o sobě nějak extra účinná. A podobně to platí i naopak. Což je dobře, protože mateří kašička nezní nijak vědecky. Na druhou stranu je velmi účinná při hojení ran a šrámů, což tvrdí nová studie Scientific Reports.

Mateří kašička je gelovitá hmota, kterou produkují mladé včely dělnice hltanovými žlázy. Kašičkou krmí nejen larvy, ale také královnu, a to po celý její život. Jedná se o koncentrát bílkovin a dalších živin. Na rozdíl od medu je složitější k produkci, proto je obchod se včelí kašičkou poměrně nerozšířený.

Vzhledem k tomu, že se o hojivých účincích mateří kašičky dlouho mluvilo, různé společnosti se zdravým jídlem a kosmetikou tvrdily, že jsou jejich produkty velmi zdravé a výhodné. Nicméně nová studie vedená týmem na Slovak Academy of Sciences potvrzuje, že pro včelí kašičku existuje minimálně jedno využití – hojení buněčného poškození.

Autoři studie uvádí, že kašička má „mnoho účinků, včetně antibakteriálního, protizánětlivého a podpory imunity“. Tým však nenašel známky toho, že by v mateří kašičce bylo něco, co by urychlovalo hojení ran.

Rozdělením mateří kašičky na její složky, které ji utvářejí, tým zjistil, jak která složka funguje při opravě buněčného poškození. Díky tomu objevili protein defensin-1, který byl za opravy zodpovědný.

Aby svá zjištění potvrdili, vyrobili podle serveru IFL Science svou vlastní verzi genu, který jim umožnil produkovat defensin-1 ve velkém množství. Tým užíval protein – spolu s klasickou kašičkou – ke zjištění, jak byly účinné při hojení ran na krysách. Obě látky fungovaly.

Užití mateří kašičky v masech není nic nového, ovšem nyní věda její účinky potvrdila, lidé tedy mohou brzy očekávat to, že defensin-1 brzy najdou v lékárnách.


Zdroj: http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/198210-proc-materi-kasicka-pomaha-pouzivali-ji-uz-nase-babicky-az-ted-ale-dostala-vedecke-jmeno/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu