rok 2014

Druhé včelařské posezení na Suché

Podzimní posezení včelařů naší ZO proběhlo opět u př. Hrachovce na Suché dne 18.10.2014. Hlavním tématem bylo podzimní ošetřování včelstev proti Varroáze. Přítomni byli seznámeni s aktuální nákazovou situací a novinkami v rámci léčení. Detailně byly předvedeny metody varramonitoringu  a způsoby aplikace léčiv v rámci podzimního ošetřování. Představen byl také výrobek Výzkumného ústavu včelařského – souprava pro monitoring roztočů ve včelstvech a byla dohodnuta také společná objednávka. Především začínající včelaři si mohli prohlédnout tohoto parazita našich včel na vlastní oči a také následky, které způsobuje – deformaci křídel. Přes chladné počasí posezení proběhlo v příjemné a přátelské atmosféře a každý si odnesl mnoho zajímavých informací.

První včelařské posezení na Suché

První včelařské posezení na Suché První včelařské posezení na Suché První včelařské posezení na Suché První včelařské posezení na Suché

Dne 25.5.2014 se uskutečnilo první posezení včelařů ZO Nejdek u př. Hrachovce na Suché, zaměřené především na chov matek a tvorbu oddělků.  Počasí se povedlo a tak mohly proběhnout i praktické ukázky přípravy startéru, úpravy chovného včelstva, odběr plemenného materiálu a především larvení matečníků. Každý si mohl vyzkoušet přenést larvičku do chovných misek.

          Dále si všichni mohli prohlédnout různé druhy úlu a dalších nástrojů a včelařských pomůcek. Po malém občerstvení se rozjela diskuze zaměřená na zužitkování a přidávání matek do včelstev.