Videa

VIDEO - Včelaření v lese - Medovicový med

VIDEO - Včelaření v lese - Medovicový med

Velmi zajímavé video - dokument slovenské televize z cyklu Farmářská revue, který se věnuje producentům medovice a včelaření v lese. Video si můžete prohlédnout ZDE: video

Jak vyrobit propolisovou tinkturu?

Jak vyrobit propolisovou tinkturu?
Propolisová tinktura je známý přírodní apiterapeutický přípravek s mnoha možnostmi využití. Toto video vám ukáže, jak si tinkturu připravit.

https://youtu.be/ZKm3WfJgaOY

Úhyn včelstev

Úhyn včelstev

Proč mají mnozí včelaři v České republice prázdné úly?

VIDEO: Co dělat ve včelách v únoru 2020? Mám jít do včel v únoru?

VIDEO: Co dělat ve včelách v únoru 2020? Mám jít do včel v únoru?
 

   Velmi zajímavé video př. Pečinky z Brna věnující se téma otázce kontroly včelstev v zimě a jejich přikrmení.  Také vzhledem k zvláštnímu průběhu nejen letošní zimy, je potřeba včely pravidelně kontrolovat i v zimě a již neplatí stará pravda včelařů „ V půli září zahoď klíče od včelína“ a opět tam šli až v březnu nebo dubnu. To platilo v letech, když celou zimu pořádně mrzlo a všude bylo i několik metrů sněhu. Včelstva byla stažena v zimním chumáči a pokud byla dostatečně zakrmena, nic jim nehrozilo. Současné mírné až teplé zimy, neočekávané příchody mrazivých a téměř jarních dní,  kladou vyšší nároky na množství a dostupnost zásob pro včely a včasné zásahy ze strany včelaře. Video si můžete pustit pod níže uvedeným odkazem a nad situací se zamyslet. Současně to můžeme v rámci březnového pátečním posezení prodiskutovat.

MH

 

Video  (aktivní odkaz) https://www.youtube.com/watch?v=NE4YWlxfxXg&t=3s

Video - Krajina pro včely

Video - Krajina pro včely
 

Zajímavý dokument České televize, jak každý může přispět ke zlepšení přírody ve svém okolí, která bude příznivější nejen pro včely a ostatní hmyz, ale i pro nás. Udělejte si chvilku a u dobré kávy zhlédněte tento dokument a uvidíte, že se to na řadě míst již podařilo.

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/12718505542-krajina-pro-vcely/21938256758/

 

 

VIDEO: Čmeláci umí odkoukat a učit se nové dovednosti. Jako lidé

Člověk má tendenci podceňovat hmyz, přitom i takoví čmeláci se dokážou naučit nové způsoby, jak se dostat k potravě a předat tuto schopnost ostatním příslušníkům svého druhu. Dokázali to britští výzkumníci z univerzity Queen Mary University of London.

Vědci na čmeláky připravili test, při kterém se malí bručouni dostali k potravě ukryté v modrém terčíku pod sklem jen tehdy, pokud si ho dokázali zpod skla vytáhnout pomocí provázku. Druhou skupinu čmeláků nechali vědci za sklem, aby své snažící se kolegy mohli pozorovat.

Z první skupiny se k potravě dokázalo dostat 60 % z nich. A za provázky tahali opravdu velmi usilovně, potrava jim za to stála. Když pak vědci obě skupiny spojili a vrátili je do čmelína, dokázali se to od svých nejschopnějších kolegů postupně naučit téměř všichni. Na krátké video se můžete podívat ZDE

Podobnému experimentu už byli v minulosti podrobeni ptáci nebo opice, poprvé však výzkum odhalil, že schopnost učit se není cizí ani hmyzu. Podobně umí včely najít nejkratší trasu mezi květinami, které opylovávají. A opět to byli vědci z Londýna, kdo prokázal, že včely vždy najdou nejkratší cestu od květiny ke květině, i když se během pokusu mění jejich pozice. Pokud výzkumníci rozkryjí, jak je to možné, může to znamenat posun v hledání těch nejefektivnějších řešení v různých oblastech lidské činnosti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/cmelaci-se-uci-nove-veci-jako-lide.A161020_120919_hobby-dilna_mce

Video: Pat a Mat včelaří

Nejen pro nejmenší včelaříky je tu pohádka z cyklu Pat a Mat o tom jak zkoušeli chytit roj. Tak se na pár minut posaďte a uvidíte jak s tím poradili…

Video: Pat a Mat včelaří

 

Brtníci — Sběrači medu, lidé lesa

Zajímavé informace a krátký dokument s českými titulky o brtnictví na Ukrajině – původním způsob získávání medu od divokých včel a o tom jak funguje toto řemeslo ješě v dnešních dnechsi můžete přečíst ZDE

Video: Videoatlas naší přírody - Včela

Včela medonosná je zástupcem tzv. společenského hmyzu, jehož úloha v přírodě je nenahraditelná. Díky opylování květů je možné využívat výnosů kulturních plodin. Již ve středověku člověk pochopil význam tohoto živočicha a začal pro něj budovat úly a včelíny. Péčí o včelstva měl zajištěnou úrodu v okolí svého domova a rovněž mohl využívat jejich vlastní produkty – med a vosk. V současné době populaci včel decimují především roztoči způsobující varroázu, jíž se dá však dnes předcházet zejména genetickým šlechtěním.
 

odkay zde: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1114343127-videoatlas-nasi-prirody/210572230060008-vcela

 

Zákaz pesticidů kvůli masivnímu úhynu včel? 'Nic nevyřeší, přišli jsme o tuny řepky,' reaguje Zemědělský svaz

V Evropě ubývá včel a na vině jsou pesticidy. Členské státy Evropské unie proto koncem dubna odhlasovaly zákaz látek ze skupiny neonikotinoidů, které se podle všeho zásadně podepsaly na masivním úhynu včel. Česko ale bylo proti, za zmíněné pesticidy prý není adekvátní náhrada, hlavně při pěstování cukrové řepy. Tématu se věnoval Český rozhlas Plus.

 

Video: Neuvěřitelné vlastnosti včel

Přestože byl natočen a  poprvé vysílán před řadou let, stále je aktuální a pro mnoho lidí i překvapující. Víte např. proč včely staví  buňky ve tvaru šestiúhelníku? Tak se pohodlně usaďte, uvařte si kávu nebo čaj a sledujte co včely dokáží kromě sběru nektaru a opylování rostlin.

 

Video: Síla medu

Včely medonosné létají z květu na květ a sbírají nektar, ze kterého vytvářejí sladký a chutný med. Ten je ale i pro ně zásadním zdrojem energie, ať už při boji o přežití v těžkých zimních měsících nebo třeba při střetnutí s útočnými sršni. Med je tak výživný, že včelám stačí jediný gram, aby uletěly i mnoho desítek kilometrů. Produkce medu je časově i fyzicky velmi náročná. Nejtěžší práci odvádějí dělnice. Aby vyrobily jedinou lžičku medu, musejí se zastavit na padesáti tisících květech.

Další zajímavý japonský dokument z roku 2011 z cyklu Obdivuhodný svět přírody věnovaný včelám může shlédnout ZDE: https://youtu.be/PoqsaVfUZ8Y Tak se pohodlně usaďte a dozvíte se spoustu zajímavých informací.

 

Video: Kvalitní med krystalizuje, nastavený nepoznáte, říká včelař

Rozhovor s Petrem Texlem z roku 2015 o včelách, včelařích a medu na DVTV s Martinem Veselovským ZDE

NEZkreslená věda: čtvrtá série vzdělávacího cyklu Akademie věd České republiky.

NEZkreslená věda je ojedinělý popularizačně-vzdělávací cyklus Akademie věd České republiky. Krátká animovaná videa tematicky zaměřená na vědu a poznání edukační a zábavnou formou přibližují zajímavé jevy z vědní oblasti (nejen) studentům a pedagogům středních škol. První 10dílná série NEZkreslené vědy vznikla v roce 2014. Čtvrtá série kromě jiného přináší i velmi pěkné video o včelách. Sami jej můžete shlédnout ZDE

Varroa Monitoring – smyv

Varroa destructror v buňce

Chemie, která zabíjí. A proč ji nechtějí zakázat

Zabíjejí včely a ničí naše zdraví. Evropská unie chce nebezpečné chemikálie neonikotinoidy používané v zemědělství zakázat.
Jenže české ministerstvo zemědělství bylo proti a teď tají, jak bude za Českou republiku hlasovat. Proč? Uvidíte jen v A DOST! 

Tumidóza – Leskňáček úlový – další nebezpečí pro včely

Zatímco včelaře u nás trápí především roztoč Varroa Destructor, který byl do Evropy zavlečen, tak včelaři v Itálie bojují s dalším exotickým parazitem. V roce 2014 se vyskytl v Kalábrii a během měsíce se rozšířil na 16 včelnic v okolí. Zatím se snad díky přijatým opatřením drží na omezeném území, jeho případné rozšíření do celé Evropy by bylo katastrofou. Jedná se o původně afrického škůdce, se kterým si však včela kapská a středoafrická dokáží poradit. Bohužel naše včely evropské to neumí a dokonce ho krmí.

                Oplozené dospělé samičky umí létat až do vzdálenosti 10 km a tak dokáží napadnout včelstva v okolí. Po nakladení vajíček v úle (1.000 – 2.000) se již po 24 hodinách vylíhnou velmi žravé larvy, které se živí jak zásobami, pylem tak i otevřeným plodem. Takto zde řádí kolem 14 dní a poté se stěhují mimo úl, kde v zemi před úlem v hloubce až 40 cm a vzdálenosti až 200 m  od úlu se zakuklí a cca za měsíc se líhne nový dospělec. Brouk není vázán při rozmnožování pouze na včely, ale dokáže se množit a šířit také na hnijícím ovoci. Podrobnější informaci vydanou SVS  v roce 2015 si můžete přečíst v ZDE a poté se podívejte na  2 videa jak dokáží larvy v úle řádit. Určitě sami najdete další zajímavá videa na youtube.





Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
shb_for_beekeepers_2015modif_cz.pdf 820.3 Kb

Tajemství divočiny - Sršeň žlutavá - video

Profesionální včelař v Indii

Zajímavý způsob včelaření bez jakýchkoli ochranných pomůcek  provozuje profesionální včelař Suk Muhammad Dalal v  indické Kalkatě – Západní Bengálsko.

Zázraky přírody – včely

Víte kolik květů musí včely navštívit, aby vyrobili 1 kg medu? Pokud ne, tak se podívej na krátké video z pořadu České televize – Zázraky přírody.

více zde...

 

 

Nenahraditelní pomocníci z hmyzí říše

Včela medonosná je zástupcem tzv. společenského hmyzu, jehož úloha v přírodě je nenahraditelná. Díky opylování květů je možné využívat výnosů kulturních plodin. Již ve středověku člověk pochopil význam tohoto živočicha a začal pro něj budovat úly a včelíny. Péčí o včelstva měl zajištěnou úrodu v okolí svého domova a rovněž mohl využívat jejich vlastní produkty – med a vosk. V současné době populaci včel decimují především roztoči způsobující varroázu, jíž se dá však dnes předcházet zejména genetickým šlechtěním. Velmi pěkné video stručně popisující život včel z dílny České televize, které připravil J. Pálka (2010) můžete shlédnout ZDE

Rychlé stloukání rámků

Jak rychle stlouci 6 rámků? Jde to stihnout i do 2 minut. Více se podívejte na toto video:

Celý rok proti varroáze

Obrana včel proti sršním

Sršeň mandarínská vs. včely

Sršeň mandarínská je největší a nejnebezpečnější druh vosy na světě. Na délku může měřit až čtyři centimetry, královny dokonce až 5,5 centimetru. Jejich jed je tak silný, že zabije i člověka. Žijí naštěstí daleko od nás, nejčastěji v Japonsku. Tam jejich žihadla způsobí smrt asi 70 lidí ročně. Zajímavé video o boji mezi 30 sršni a více jak 30.000 včelami má bohužel jasného vítěze. Video si můžete prohlédnout ZDE. Zajímavý článek o sršních si můžete přečíst ZDE

Sršeň mandarínská vs. včely

Včelaření v Kambodži

Med (1) - Výroba ve velkém

Roman Vaněk, známý český kuchař, se ve svém předposledním pořadu na internetovém streamu „Jídlo s.r.o.“ věnuje medu pod názvem: „Med (1) - Výroba ve velkém“.  V téměř 19.ti minutové reportáži vyzpovídal ředitele Včelpa s.r.o. Panagiotise Margaritopoulose a to zejména k otázce možného falšování medu, antibiotikům a míchání medu z různých oblastí mimo země EU. Zároveň prošel celou výrobu a stáčírnu medu u tohoto našeho největšího „výrobce“.
Zhlédnout celou reportáž můžete zde, za přečtení stojí i diskuse pod videoreportáží.
Med (1) - Výroba ve velkém

Med (2) – Výroba v malém

video naleznete zde
Med (2) – Výroba v malém

Snubní prolet

Úžasné video ze snubního proletu nové matky. Více o jeho tajích si můžete přečíst ZDE

Líhnutí včelí královny

Každý zapálený včelař chce o svých včelách všechno vědět a všechno vidět. Zvláštní událostí, kterou běžně ve včelstvu nezaznamenáme je vylíhnutí nové včelí královny. O její náročné roli ve včelstvu a významu jste si již mohli více přečíst  ZDE.  Je vládkyní, která včelstvo ovládá svými feromony a v sezoně je schopná klást až 2.000 vajíček denně.  Vlastní zrození včelí matky je i pro ní samotnou velmi náročné a proto jí pomáhají ostatní dělnice. Na tomto velmi pěkném videu se s tím ale  musí poprat sama.
 

 

Chov matek - přelarvování

Jedním z efektivních způsobů chovu včelích matek je přelarvování. Pod tímto pojmem rozumíme přenášení vybraných larev z původních dělničích buněk do buněk předurčených včelařem, nejčastěji uměle vyrobených (voskových či plastových misek). Plemenivo si vybíráme ze včelstev, která jsou na stanovišti nadprůměrná, především co se týče jejich užitkovosti (medný výnos, produkce vosku), mají dobrou genetiku a zdravotní stav. Současně u těchto včelstev sledujeme vhodné doprovodné vlastnosti:

  • jarní rozvoj
  • sezení na plástu – rozbíhavost
  • mírnost
  • čistící pud
  • rojivost
  • stavba díla

Mnoho včelařů tuto metodu moc nepoužívá, jelikož je náročnější na vybavení, techniku, zkušenosti a především dobrý zrak. V následujícím videu se můžeme podívat na velmi detailní a podrobné video samotného přelarování. Nejvhodnější larvičky jsou ve stáří max. 1 dne. Ty poznáme podle jejich tvaru - velmi otevřeného písmene „C“ a jsou průhledné. Přelarvování se provádí do misky buď s naředěnou mateří kašičkou, ale stejně dobře poslouží i kapka vody.

Kvalitní vlastní mezistěny

Jak kvalitní mohou také být mezistěny z vlastního vosku a vyrobené válcováním se můžete podívat na tomto videu. Tyto mezistěny vyrobila Mgr. Alena Machová z Losiné u Plzně - http://www.vyrobamezisten.cz/      

Jarní ošetření včelstev proti roztoči Varroa destructor

Chov čmeláků

  Čmeláci stejně jako včela medonosná a další druhy hmyzu jsou nepostradatelní při opylování mnoha rostlin a zajištění druhové rozmanitosti přírody. Opylovací schopnost čmeláčí dělnice je také obdivuhodná - denně dokáže navštívit až 2.000 květů. Specifické využití mají čmeláci při opylování rajčat a paprik ve sklenících.
  Již více jak 30 let se výzkumu, šlechtění a chovu našeho původního „Českého čmeláka“ věnuje doc. Ptáček z Výzkumného ústavu pícninářského v Troubsku. Čmeláci nejenže jsou velmi užiteční a nezbytní pro naši přírodu, lze je také chovat v domácích podmínkách a kdo jiný, než včelaři by mohli tomuto velmi ohroženému druhu pomoci. Na těchto stránkách ZDE si můžete o nich přečíst více a současně se můžete podívat na velmi pěkné video.

Kvalita mezistěn na našem trhu.

O tom, že na trhu je několik výrobců voskových mezistěn, kteří dodávají mezistěny různé kvality, se hodně diskutuje. Každý z včelařů se opakovaně setkal s tím, že na některých mezistěnách včely rády staví, jiných se téměř nechtějí ani dotknout. Včelař sám často již podle vůně, vzhledu i při práci s nimi při jejich zatavování pozoroval jejich velmi rozdílnou kvalitu.



Biologie roztoče Varroa destructor

Na tomto videu se můžete detailně seznámit s životem našeho věčného nepřítele – roztočem Varroa destructor. V úvodu je napadená včela, kterou oplodněná samička roztoče využívá k přemisťování a hledání buňky se včelím plodem, kde by mohla naklást svá vajíčka. Pomocí předních nožiček hledá kleštík včelu ve svém nejbližším okolí (na nohách má smyslové orgány, kterými včelu „vycítí“).

 

Japonský úl


Nejen zájemci o alternativní včelaření se zde mohou podívat na zajímavé video o včelaření v japonském úle, který je asi jednou z nejvěrohodnějších náhražek dutiny stromu – původního obydlí včel. Nástavky jsou spíše menší, o objemu cca 7,26 litru, ale velikost úlu lze bez problémů rozšiřovat o další nástavky. Včelaří se na volné stavbě bez rámků a mezistěn. To s sebou nese i jiný způsob získávání medu. 
 

Prvních 21 dní včely v 60 sekundách

Anand Varma byl zapojen do projektu pro National Geographic, jehož součástí bylo zachování a záchrana včel. O tom pojednává toto šest minut dlouhé video. Kromě jeho proslovu je na videu nevídaný time lapse (viz wikipedia) prvních 21 dní včely. Ten najdete od 2 do 3 minuty a je jedinečný nejen v pohledu na včelu samotnou, ale také v tom, že trvalo neskutečného půl roku, než měl Varma dostatek fotografií na jeho vytvoření.

Výsledek jeho půlročního snažení posuďte sami, podle mě to za to stálo.

Herbář - Údolí včel

Herbář  - Údolí včel
Čechy jsou nejzavčelenější zemí na světě. Je zde přes 60 000 včelařů. Med a byliny přitom jdou ruku v ruce. Medových receptů je nepočítaně.

Video naleznete pod tímto odkazem

Vynález medometu