Aktuality

Videopozvánka do "Včelího domu" s nabídkou APITERAPIE

Videopozvánka do "Včelího domu" s nabídkou APITERAPIE

      Velmi pěknou videopozvánku do "Včelího domu" v Mariánské u Jáchymova, který provozuje náš člen př. ing. František Sentenský si můžete prohlédnout ZDE a další podobnosti jsou na jeho stránkách TADY.

Přeji pěkné a pohodové podívání. 
 

Nová kniha: DWV-B Hlavní příčina úhynů včelstev v srdci Evropy

Nová kniha:  DWV-B Hlavní příčina úhynů včelstev v srdci Evropy

            Přítel ing. Jan Peterek z Frydku-Místku, nás upzornil na svou novéu knihu "DWV-B Hlavní příčina úhynů včelstev v srdci Evropy". Kniha přináší jako první v České republice zbrusu nové informace o novém viru DWV-B, který nás zasáhl. DWV-B je mutant viru DWV-A, tedy viru deformovaných křídel genotypu A, který jsme zde měli od roku 2007. Virus k nám přichází ze západu (zřejmě z USA, možná z Anglie) a jelikož je horší než DWV-A, postupně DWV-A přetlačuje, v některých úlech už není varianta A přítomna, ale pouze varianta B. V Belgii nalezli DWV-B v každém včelstvu, prevalence je 100%, virus se extrémně dobře šíří.Analogii bychom mohli hledat u nemoci covid-19 a mutací, které se nyní po světě šíří a přetlačují "starý, březnový, loňský" covid. DWV-B způsobuje nemalé úhyny včelstev a chová se odlišně od DWV-A. Vše podstatné se dočtete v jeho publikaci.
 
Více informací o knize naleznete pod tímto odkazem: https://posledniprocento.cz/2021/03/12/druha-kniha/
 
Zájemci mohou knihu objednat vyplněním objednávkového formuláře ZDE: https://posledniprocento.cz/

Video: Archiv ČT 24 - Včelaři a včely Včelaření je užitečným koníčkem

Video: Archiv ČT 24 - Včelaři a včely Včelaření je užitečným koníčkem

     V premiéře dne 20.3.2021 uvedla Česká televize v rámci pořadu Archiv ČT24 velmi zajímavý sestřih historických momentů, které zachytili filmové týdeníky a redaktoři televizního zpravodajství týkající se včel, včelařů a včelaření od roku 1956 do současnosti. Zajímavostí jsou také reportáže z karlovarska s př. Baránkem z Nové Role a př. Krapáčem z  Karlových Varů. 

Celý dokument si může shlédnout ZDE    

Anketa pro členy ČSV o vydávání eVčelařství

Anketa pro členy ČSV o vydávání eVčelařství

Česká svaz včelařů vyhlásil na svých stránkách anketu k možnosti vydávání elektronické varianty časopisu Včelařství (e-Včelařství). Každý se může v anketě k tomuto tématu vyjádřit, odkaz a informace ZDE, nebo přímo na stránkách ČSV www.vcelarstvi.cz. Anketa bude probíhat do konce června 2021.