Aktuality

Video: Jakou sílu má včela

Video: Jakou sílu má včela

Velmi zajímavé video, jak si včelka dokáže poradit a jakou má sílu při vytahování hřebíku si můžete pustit ZDE:

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
bee-pulls-nail-out-of-wall.mp4 11894.8 Kb

Den MEDU na zámku Liblice

Den MEDU na zámku Liblice

 

 

Dne 15.9.2019 se na zámku Liblice konal den Medu 3.ročník od 10.00 do 17.00 hodin. Během akce byla také možnost prohlédnout si zámek, ale zájem byl opravdu veliký a tak jsme se na ní z časových důvodů nedostali. Po malém občerstvení  jsme se prošli krásnou zahradou, současně jsme luštili tajenku a hledali odpovědi na 10 otázek ohledně medu, včelstev, úlů. Tajenka se nám podařila celá vyluštit a jako odměnu jsme dostali skleničku medu, pexeso a medaili. Také jsme si sami z vosku vyrobili svíčku, která nám teď doma krásně hoří. V dalším stánku jsme si vyzkoušeli zdobení perníčků. Zdá se to na první pohled lehké, ale zdání klame, bylo to opravdu těžké a velký obdiv u nás mají pekařky a cukrářky. V zámku jsme našli také čokolaboratoř, kde jsme si ochutnali zajímavě ozdobené a různě ochucené bonbony. Samozřejmě na této akci nesměla chybět ani ochutnávka medů. Postupně jsem ochutnali 18 druhů medů od místních včelařů, mezi kterými byly: pohankový, květový, lipový, z jetele, kaštanu a břízy…Pro dospělé byla možnost ochutnávky a zakoupení také medoviny nebo medového piva.  Zajímavá byla i výstava starých včelařských pomůcek včelařů k vytáčení medu, výrobě mezistěn apod. Je až neskutečné, jak se ta doba strašně vyvíjí a zdokonaluje. V zahradě byl i krásný skleněný úl, kde jsme mohli najít označenou matku a podívat se jak to v úlu vypadá a probíhá život včeliček. Po splnění všech úkolů jsme si dali výborný hamburger a párek v rohlíku. Počasí celé akci velmi přálo a vše doprovázela živá hudba s mladou, ale moc šikovnou zpěvačkou, která zpříjemňovala celou akci. Přestože mnoho věcí o včelaření víme od našeho táty, opět jsme se i tady dozvěděli mnoho nového a zajímavého. Příští rok se přijedeme určitě podívat znova a doporučujeme všem jako tip na výlet.

Napsala: Markéta Hrachovcová

 

Video: Když se roztoči přemnoží

Video: Když se roztoči přemnoží

Varroáza včel je celosvětově nejrozšířenější a nejzávažnější onemocnění včelího plodu a dospělých včel. Původcem varroázy je parazitický roztoč Varroa destructor, dříve považovaný za Varroa jacobsoni. Jeho původním hostitelem je včela indická, z níž přešel na naši včelu medonosnou a z jihovýchodní Asie se rozšířil do Evropy. Kromě Austrálie a Oceánie již dnes ohrožuje včely na všech kontinentech. Samička roztoče, která je viditelná pouhým okem, vnikne do plodové buňky těsně před zavíčkováním. V zavíčkované buňce proběhne celý vývoj parazita, z vajíček se vylíhnou vývojová stádia, která dospějí a spáří se. Při líhnutí dělnice či trubce spolu se starou samicí vyběhne 2-6 mladých oplozených samic. Tento cyklus může každá samice opakovat až sedmkrát. Trubčí plod je výhodnější, parazit mu dává přednost. Matečníky nejsou napadány. Roztoči a jejich vývojová stádia se živí výhradně hemolymfou larev, kukel a dospělých včel, kterou získávají opakovaným nabodáváním jejich pokožky, přičemž mohou přenášet i další nakažlivé nemoci včel. Roztoči se šíří zalétáváním napadených trubců a dělnic, roji a poroji, nejvíce pak loupežením zdravých včel v napadených včelstvech a přesuny nemocných včelstev. Příznaky varroázy zjišťujeme na mladých včelách. Ze silněji napadeného plodu se líhnou včely s nedokonale vyvinutými křídly a zadečkem, zakrnělýma nohama.

Sice starší, ale stále aktuální video zpracované Výzkumným ústav včelařským v Dole v roce 2007 si můžete prohlédnout ZDE   https://vimeo.com/308863221             

Včelstva v sázce. ‚Ohrožují je mnozí eko a bio hobby včelaři, kteří se učí na YouTube‘

Včelstva v sázce. ‚Ohrožují je mnozí eko a bio hobby včelaři, kteří se učí na YouTube‘

Zajímavý článek zveřejněný na stánkách www.lidovky.cz dne 19.9.2019 si můžete přečíst ZDE:

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/dobra-chut/mnozi-eko-a-bio-hobby-vcelari-kteri-se-uci-na-youtube-ohrozuji-vsechna-vcelstva.A190917_105914_dobra-chut_ape

 

Správná praxe a kvalita krmení včel pro úspěšné přezimování.

            Správná praxe a kvalita krmení včel pro úspěšné přezimování.

     Výzkumný ústav včelařský v Dole zpracoval v roce 2018 v  rámci výzkumného projektu NAZV QJ1610248 „Dlouhověkost včel a její úloha v udržitelném chovu“,  zajímavou metodiku věnující se problematice krmení včelstev pro úspěšné přezimování a kvalitě jednotlivých druhů krmiv. Zájemci si ji mohou přečíst ZDE

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
spravna-praxe-krmeni.pdf 463.2 Kb

Metodický pokyn – Stavby pro včelařské účely

Metodický pokyn – Stavby pro včelařské účely

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vydalo metodický pokyn pro stavební úřady v zájmu sjednocení postupu při povolování včelařských staveb. Zájemci, kteří plánují stavbu včelínů mohou využít tento materiál při řešení nejasností.

více ZDE

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
stavby-pro-vcelarske-ucely.pdf 501.9 Kb

VIDEO: Proč mizí včely

VIDEO: Proč mizí včely

Velmi pěkné video z přednášky Dr. Marly Spivak na téma „Proč mizí včely“ s českým titulky si můžete prohlédnout na níže uvedené stránce a současně se nad tím také trochu zamyslet.

http://www.ted.com/talks/marla_spivak_why_bees_are_disappearing/transcript?language=cs

Medvědi chodili včelaři na med, udělal z nich své ochutnávače

Medvědi chodili včelaři na med, udělal z nich své ochutnávače

Dlouhé měsíce se turecký zemědělec a včelař Ibrahim Sedef snažil vyzrát na medvědy, kteří mu chodili krást plástve. Když nic nepomohlo, rozhodl se poslechnout klasickou radu: Když nemůžeš nepřítele porazit, spoj se s ním. Schoval úly do klecí, postavil je do výšky, nic nepomohlo. Jeho úly na farmě nedaleko Trabzonu se staly vítanou spižírnou pro medvědy, kteří si vždy našli způsob, jak se k lahodnému medu dostat.

Místo, aby se Sedef snažil dál medvědy zastavit, rozhodl se, že pro něj budou testovat med. „Když potřebuješ otestovat med, díky medvědům může být otestován opravdu nezaujatě,“ řekl si Sedef.

Vyrobil tedy bytelný dřevěný stůl, na které umístil misky s medem. Poslední čtyři měsíce testoval, který med zaujme medvědy nejvíc. Medvědi pochopitelně vyžrali med všechen, Sedefa však zajímalo, ke kterému zamíří první. Před stůl postavil kamery s nočním viděním.

Pokaždé hned zamířili k tomu anzerskému. Tihle velcí chlapíci dobře ví, co dělají,“ uvedl Sedef. Tento med je vyráběn z nektarů devadesáti květin, které rostou pouze na Anzerské náhorní plošině a je považován za jeden z nejdražších na světě. Za kilogram můžete zaplatit až 300 dolarů (zhruba 7000 korun).

Když se medvědi dobývali do úlu, způsobili Turkovi škodu ve výši okolo 10 tisíc dolarů (232 tisíc korun). I přes způsobenou škodu teď medvědi přirostli včelaři k srdci. „Staráme se o včely na jedné straně a pečujeme o medvědy na straně druhé. Když je ale sleduji na videu, zapomínám na škodu, co mi způsobili a prostě je miluju,“ zakončil Sedef.

 

Zdroj: https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/medvedi-chodili-vcelari-na-med-udelal-z-nich-sve-ochutnavace-40295743

Video: Rozhovor s Augustinem Uváčikem - Na základě našich výzkumů se budou přepisovat knihy, tvrdí včelař-vynálezce

Video: Rozhovor s Augustinem Uváčikem - Na základě našich výzkumů se budou přepisovat knihy, tvrdí včelař-vynálezce

 

 

 

Hostem Patricie Strouhalové byl Augustin Uváčik, včelař popularizující chov těchto užitečných tvorů. Kromě včelích produktů existují další aspekty včelího života, které ovlivňují či inspirují vědu. Jaké to jsou? Jakými vynálezy obohatil obor včelařství on sám? A k čemu nám může být dobrá včelí navigace?

Celý rozhovor na Radiožurnálu si můžete poslechnout ZDE: http://https://radiozurnal.rozhlas.cz/na-zaklade-nasich-vyzkumu-se-budou-prepisovat-knihy-tvrdi-vcelar-vynalezce-8075611

Medu je kvůli suchu, chladnému jaru i kůrovci málo, včelaři si zoufají

Medu je kvůli suchu, chladnému jaru i kůrovci málo, včelaři si zoufají

Medu mají tento rok včelaři na Vysočině méně než v předešlých letech. Důvodem je hlavně sucho, chladný nástup jara a také kůrovcová kalamita, kvůli které ubývají lesní porosty. K nejvíce postiženým oblastem patří Třebíčsko.
Více si můžete přečíst ZDE Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/vcelar-med-uroda-pocasi-kurovec-vcely-hobby-konicek-trebic-vysocina.A190909_500732_jihlava-zpravy_mv


 

Univerzální jazyk včel: Vědci úspěšně dešifrovali včelí esperant

Univerzální jazyk včel: Vědci úspěšně dešifrovali včelí esperant

Výzkumníci Margaret Couvillonová a Roger Schürch z Virginia Polytechnic Institute and State University publikovali v dubnu výsledek své studie v magazínu Animal Behaviour kde tvrdí, že se jim podařilo popsat univerzální kód umožňující dešifrovat komunikaci včelNejedná se však o řeč v našem slova smyslu, ale spíš o odkrytí významu charakteristického včelího vrtivého pohybu, který se označuje také jako osmičkový tanec.

Pokud včela medonosná najde nový zdroj nektaru, zatančí typický taneček, aby upozornila kolegyně. Pro tyto příležitosti existuje dokonce před vstupem do úlu jakýsi „taneční parket“. Některé prvky pohybu sdělují podrobnosti o zdroji potravy: Například jeho délka koresponduje se vzdáleností od úlu a úhel těla tanečnice vzhledem ke slunci označuje správný směr.

Badatelé z Virginia Tech si všimli, že včely, jež komunikují ohledně stejného zdroje nektaru, občas svoje tanečky pozměňují. Rozhodli se proto zjistit, jak velký mají zmíněné odlišnosti vliv na nalezení potravy.

V rámci studie zkoumali 85 označených včel medonosných ze tří různých úlů a ukázalo se, že komunikační systém funguje univerzálně: Neváže se na poddruh ani konkrétní lokaci. Jinými slovy by „včela z Anglie pochopila kolegyni z Virginie a našla by zdroj potravy stejným způsobem s podobnou úspěšností“. Obecně platný kód má přitom nezměrný význam nejen z hlediska vědy, ale rovněž ekologie – hrozba vymírání včel, jež opylují plodiny nezbytné pro člověka, totiž stále narůstá. 

Zdrojhttps://www.stoplusjednicka.cz/univerzalni-jazyk-vcel-vedci-uspesne-desifrovali-vceli-esperanto

Pozvánka na výstavu v Horním Slavkově

Výstava předmětů ze včelí říše slavkovského včelaře doplněná úžasnými fotografiemi organizátorky soutěže Czech Press Photo. Více v detailu.

Datum konání: 7. 9. 2019 - 31. 10. 2019 začátek od 09:00

Místo konání: Muzeum Horní Slavkov, Pluhova 211, 35731 Horní Slavkov
50° 8′ 21.85″N 12° 48′ 30.046″E

Pozvánka na výstavu v Horním Slavkově