Aktuality

Průzkum zájmu o seminář pro začínající včelaře

 
Náš bývalý člen, aktivní včelař a chovatel matek Jan Cvikl přišel s nabídkou uspořádat seminář pro začínající včelaře v rámci našeho spolku se zaměřením na základní postupy a pravidla chovu včel. Seminář by se dle zájmu konal o víkendu koncem prázdnin ve Staré Roli s praktickou částí ve včelách. V rámci předběžného průzkumu prosíme zájemce, aby se ozvali na spolkový email do  7.8.2022 i s případnými návrhy témat k diskusi a podle počtu účastníků budou následně zájemcům zaslány podrobnosti o jeho konání. Seminář není určen jen pro začímající včelaře, ale pro všechny zájemce, kteří si chtějí o včelách popovídat a něco se dozvědět.

Dne 15.7.2022 zemřel pan Josef Volejník z Přelouče. Legenda včelařského světa. Velikán včelařského oboru

Smutná zpráva od přátel z Přelouče

Dne 15.7.2022 zemřel pan Josef Volejník z Přelouče. Legenda včelařského světa. Velikán včelařského obor
                          Se smutkem v srdci a se slzami v očích stojíme tváří v tvář velmi smutné skutečnosti, že pan Josef Volejník již není mezi námi. Člověk nesmírně vynalézavý, pracovitý, činorodý, a přitom velice skromný. Navázal na výsledky celoživotního díla nestora českého včelařství, pana Otakara Brennera, na jeho objev včelího hnízda, a vytvořil unikátní technologii chovu včelstev, kterou nazval „Perspektivní včelaření pro 3. tisíciletí“. Pan Volejník žil příkladně plodným a smysluplným životem, a dosáhl vysoce významného veřejného uznání. Za svůj přínos v oboru včelařství byl oceněný čestnými tituly OSOBNOST Pardubického kraje a OSOBNOST Města Přelouč. Pan Volejník měl na tomto světě mimořádně důležité celoživotní poslání. Tímto posláním bylo objevit a dlouhodobě prakticky ověřit nejefektivnější a nejpřirozenější způsob včelaření, při respektování všech zákonitostí života včelstev, dle jednotného přírodního vzoru. To se mu podařilo dokonale. Za to mu patří naše hluboká úcta a trvalá vděčnost. Finis coronat Opus - Konec korunuje Dílo. Pan Volejník po sobě zanechal velkolepé celoživotní dílo, které žije dál v jeho následovnících a pokračovatelích, a které zůstane trvalým vzorem a jeho odkazem pro všechny současné i budoucí včelařské generace.

Na závěr citace pana Volejníka:
„Jsme, jako ty včely, pracujem, dokud nepadnem. No, tak to je, pane drahej, co s tím naděláme.  Ale zavčelařil jsem si krásně.“

Pozvánka na výlet do Německa se ZO Loket

Pozvánka na výlet do Německa s ZO Loket

Přátelé ze ZO Loket plánují dvoudenní výlet do Německa a přišli s nabídkou možné účasti také našich členů. Výlet se uskuteční autobusem ve dnech 17.-18.9.2022, odjezd v brzkých ranních hodinách, místo bude upřesněno. První zastávkou bude velké německé zemědělské muzeum v Sasku (https://www.deutsches-landwirtschaftsmuseum.de/de/deutsches-landwirtschaftsmuseum-schloss-blankenhain.html), poté se bude pokračovat do Blockhausenu na výstavu dřevěných soch v přírodě  www.blockhausen.de , kde již někteří členové byli v červnu letošního roku. Přespání bude v  chatkách Intercampu Mosquito v Jetřichovicích - https://www.ekempy.cz/ustecky-kraj/decin/378-intercamp-mosquito-jetrichovice. Druhý den bude výlet pokračovat a v plánu je navšítvit město Bad Schandau - https://badschandau.cz/, pevnost Königstein https://www.festung-koenigstein.de/cs/vitejte.html a přídpaně další zajímavá místa, podle zájmu a času. Návrat ve večerních hodinách.
 
Cena zájezdu 1.200 Kč/osobu.
Podobnosti k programu zájezdu sdělí př. Rudolf Šnábl tel: 602167708
 
Vážní zájemci se přihlásí na spolkový email: zonejdek@vcelarstvi.cz , kde sdělí jména i dalších rodinných příslušníků, kteří se výletu zúčastní a uhradí příspěvek převodem na účet spolku č. 2601035814/2010 do variabilního symbolu prosím uveďte vaše reg. číslo chovatele a do zprávy pro příjemce jméno a počet osob. např. „Výlet – Novák – 4 osoby“      
 
Termín pro přihlášení a platbu příspěvku je do 17.8.2022.

Spolkové polokošile

Spolkové polokošile

          Po delší diskusi jsem se na letošní výroční schůzi dohodli, že pro zájemce z řady členů necháme vyrobit spolkové polokošile s nový logem. Po odsouhlasení návrhu a barevných verzích, jsme se rozhodli zkusit na jejich pořízení také čerpat dotaci z EU na propagaci včelařství. Po odsouhlasení finálního návrhu ze strany ČSV jsme zadali výrobu polokošil a koncem června byly hotové. Věříme, že se nejen členům budou líbit a využijeme je při našich společných akcích.   

Včelařský výlet do Německa

    Včelařský výlet do Německa

                  V sobotu dne 11.6.2022 se uskutečnil plánovaný jednodenní výlet našeho včelařského spolku do Německa do Blockhausenu na výstavu dřevěných soch v přírodě a na návštěvu k místnímu včelaři. Kromě členů spolku se účastnili i rodinní příslušníci a příznivci včelaření i řezbářství. Odjezd byl ráno v 07:30 hod. z nejdeckého autobusového nádraží minibusem fa. Cvinger bus s.r.o., a za cca 2 hodinky jízdy jsme byli na místě. Z parkoviště vedla příjemná procházka podél lesa s naučnou včelařskou stezkou, prvními dřevěnými sochami a řadou vyřezávaných laviček k odpočinku. Postupně přibývalo soch zasazených tematicky v lese až k louce, na které probíhala realisticky působící bitva vikingů s místními obyvateli. Sochy byly nádherné a detailně propracované. O kousek dál byly sochy znázorňující znamení zvěrokruhu, hornické městečko a následovalo nové téma - soch z pohádek bratří Grimmů v moderním pojatí. Moderní červená Karkulka dělající si selfie s vlkem, který ležel v posteli a něco hledal na notebooku, Jeníček s Mařenkou a Ježibabou, Sněhurka se 7 trpaslíky a další.  Postupně jsme došli k několika srubům, kde byla restaurace, občerstvení a obrovský stůl z jednoho kmene o délce přes 40 m, na který se údajně vešlo 10.000 lahví místního piva. Před několika dny zde skončilo další sympozium, na který se sjíždějí řezbáři z celého světa, např. USA, Japonska, Norska, Ukrajiny a dokonce i z ČR.  Letošní téma byli Indiáni, šamani, druidi a mezi nimi i moravský Radegast. Kromě toho jsme obdivovali řadu bojovníků a rytířů na koních, bájné draky a saně. V stánku s občerstvením jsme ochutnali místní wurst a pivo.

       Při zpáteční cestě jsme se zastavili u místního včelaře, který právě vytáčel med a ochotně nám ukázal řadu klátů, které umělci vyřezali v přechozích letech. Některé má osazeny včelstvy a jak bylo vidět i včelám se tyto velmi propracované příbytky velmi líbí. Cestou k autobusu jsme se ještě zastavili u Eskymáků lovící medvěda a u souboje jelenů. Počasí nám opravdu přálo, bylo velmi příjemně a všichni jsme byli z výletu nadšeni. V podvečer jsme dorazili opět bezpečně zpět do Nejdku. Děkujeme řidiči p. Cvingerovi za zajištění dopravy a snad někdy příště na nějakém pěkné výletě na shledanou.  

       Pro ty, kteří zaváhali přikládáme pár fotografií z výletu.

Včelařský výlet do Německa Včelařský výlet do Německa Včelařský výlet do Německa Včelařský výlet do Německa Včelařský výlet do Německa Včelařský výlet do Německa