Aktuality

Včelařská pohotovost na Nejdecku

 

Včelařská pohotovost na nejdecku

První výsledky monitoringu úspěšnosti zimování včelstev 2019/20

První výsledky monitoringu úspěšnosti zimování včelstev 2019/20

Vážené včelařky, vážení včelaři,

k poslednímu dubnu jsme ukončili sběr vyplněných dotazníků. Vy jste byl/a jedním z respondentů. Dovolte mi poděkovat Vám za Váš čas a úsilí při vyplňování dotazníku COLOSS. Bez Vás bychom totiž neměli velmi cenná data o ztrátách včelstev i další informace, které v dotazníku uvádíte. Věřím, že náš společný COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev se bude postupně zhodnocovat, neboť už nyní máme zaznamenanou historii za 7 uplynulých let.

V letošním roce jsme zaznamenali rekordní účast 1729 respondentů, z odpovědí jsme vyčíslili ztráty včelstev za celou ČR na 20,8 %.

Momentálně máme hotové základní vyhodnocení, které jsme zveřejnili na webu www.coloss.cz, kde také naleznete mapu ztrát včelstev i aktualizovanou mapu zavčelení ČR dle informací z MZe. Zpráva s výsledky byla také zveřejněna na webu PřF UP v Olomouci. Na dalším vyhodnocení pracujeme, výsledky budeme postupně zveřejňovat ve včelařském tisku i na našem webu www.coloss.cz.

 

Děkujeme Vám, pomáháte zaznamenávat trendy českého včelařství

 

S pozdravem za celý realizační tým monitoringu

Jiří Danihlík

monitoring.vcely@gmail.comv

Pardubický včelař přišel o 75 včelstev. Zabil je postřik pšenice

Pardubický včelař přišel o 75 včelstev. Zabil je postřik pšenice
 

Více zde

 

 

 

Včelaření je módní záležitostí, říká včelař ze Zlína

Včelaření je módní záležitostí, říká včelař ze Zlína Včelaření je módní záležitostí, říká včelař ze Zlína

Velmi pěkný rozhovor se včelařem ze Zlínska, který vyšel v Deníku N dne 20.5.2020 si můžete přečíst ZDE

Kvíz: Co víte o včelách?

Kvíz: Co víte o včelách?

Dne 20.5. jsme si připomíměli Světový den včel. Zájemci si mohou vyzkoušet jednoduchý kvíz, co všechno o včelach vědí a možná i co nevědí....Kvíz připravil server Idnes a odkaz je  ZDE. 

Právě vyšel III. svazek učebnice Včelařství

Právě vyšel III. svazek učebnice Včelařství  

Právě vychází dlouho očekávaný III. svazek učebnice Včelařství z publikační produkce PSNV-CZ, z. s. Třetí svazek s kapitolami Včelí pastva a její zdroje, Včelí produkty a Medovina a nápoje z medu navazuje na již dva předchozí díly.  Více informací o učebnici si můžete přečíst a také si jí objednat ZDE:  http://www.psnv.cz/eshop/?167,vcelarstvi-svazek-iii

Světový den včel – 20. května

Světový den včel – 20. května

   V roce 2015 na kongresu v Jižní Koreji vyjádřila Valná hromada Apimondie podporu slovinskému návrhu na vyhlášení 20. května Světovým dnem včel. Zvolené datum připomíná narození průkopníka moderního včelařství Antona Janši (20. 5. 1734 –1 3. 9. 1773). Květen je zároveň měsícem nejvyšší aktivity včel, korunované rojením. Zařazení do databáze mezinárodních dnů OSN bylo přijato Valným shromážděním OSN v New Yorku 20.12.2017 a podpořilo ho 155 států.

        

Oslavme tedy v středu dne 20.5.2020 společně se včelkami tento svátek a to platí nejen pro včelaře, ale pro všechny příznivce včel.

      

Co můžeme všichni udělat pro záchranu včel

  • Pěstujte více květin, keřů a stromů, které poskytují nektar a pyl jako potravu pro včely a další opylovače po celý rok.
  • V zahradách nechte místa volně rostoucích rostlin, jako jsou kopřivy a pampelišky, které poskytují další zdroje potravy a místa rozmnožování motýlů a můr.
  • Sekejte trávu méně často a posekanou trávu, aby divoké rostliny mohly kvést a podporovaly větší rozmanitost opylovačů hmyzu poskytováním zdrojů nektaru a pylu, míst k hnízdění nebo chovu a listí pro housenky.
  • Zajistěte nerušená a bezpečná místa pro život, hnízdění a hibernaci hmyzu a dalších opylovačů, aby přežili další generace zimu a objevit se na jaře následujícího roku.
  • Pečlivě zvažte používání pesticidů, zejména pokud jsou opylovači aktivní nebo kde jsou rostliny v květu. Pesticidy používejte pouze v nezbytných případech a vždy postupujte podle pokynů na etiketě.

Vědci začínají se světovým sčítáním včel, přispět může každý

Vědci začínají se světovým sčítáním včel, přispět může každý

Američtí vědci naplánovali první celosvětové sčítání včel, do nějž se díky mobilní aplikaci mohou zapojit zájemci z celé zeměkoule. Aplikace World Bee Count bude dostupná od 1.5.2020 a bude na ni možné nahrávat fotografie včel nebo dalších opylovačů, které pak bude vědecký tým vyhodnocovat. Výsledkem jejich práce má být interaktivní mapa, z níž bude zřejmé rozšíření jednotlivých druhů, napsal nedělník The Sunday Times. Více ZDE: https://beescount.org/index.html

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vedci-zacinaji-se-svetovym-scitanim-vcel-prispet-muze-kazdy/1884291

Tip na zajímavou knihu: Domečky pro včely a užitečný hmyz

Tip na zajímavou knihu: Domečky pro včely a užitečný hmyz

Aby byl hmyzí domeček brzy plný života, potřebujete vědět, jaký materiál na jeho stavbu použít. Důležitá je nejenom vnější konstrukce, ale i výplň. Různé druhy hmyzu totiž potřebují ke svému hnízdění různé typy dutin a úkrytů. Musíte také vědět, kde domeček umístit a jak pečovat o něj a o jeho drobné obyvatele. Poté se už můžete usadit někde poblíž a pozorovat a poznávat různé druhy, které se do něj postupně začnou stěhovat.

Cena knihy se na internetových obchodech pohybuje od 160,- do 210,- Kč. Budeme velmi rádi, pokud se čtenáři s námi podělí o své názory a komentáře k této knize.

Tip na zajímavou knihu: Včelařit jako včela

Tip na zajímavou knihu: Včelařit jako včela

Druhý díl dvoudílné série se zabývá včelstvy jako biologickými celky. Podrobně popisuje ekologické požadavky včelstev, dutinu stromu jako jejich přirozené prostředí a přibližuje přirozenou dynamiku včelího díla. Úvodní teoretická část umožňuje kultivaci názoru v oblasti úlové otázky, optimalizace technologií včelaření i prevence chorob včelího plodu. Autor razí názor, že je třeba přejít od pracného a násilného včelaření nástavkového k přirozenému včelaření modulovému. Kniha vyvrací mnohé tradiční názory a graduje podrobnými nákresy efektivních, biologicky optimálních a téměř bezpracných technologií chovu včel.

Cena na internetových obchodech se pohybuje od 190,- do 280,- Kč. Budeme velmi rádi, pokud se s námi čtenáři podělí o své názory a komentáře ke knize. 

 

Poděkování sponzorovi

 

Poděkování sponzorům z řad členů spolku

     Vedení ZO ČSV Nejdek jménem všech členů tímto děkuje našemu členu př. Ing. Pavlu MINAŘÍKOVI za sponzorský dar ve ve výši 2.500,- Kč, který věnoval na podporu a rozvoj našeho spolku.

Tip na zajímavou knihu: Zahrada pro včely

Tip na zajímavou knihu: Zahrada pro včely

Na zahradě to žije. Je to místo, kde se včely medonosné i divoké, čmeláci a další užitečný hmyz cítí dobře. Rozmanitost květů, stromů a dalších planých či nešlechtěných rostlinných druhů jim skýtá nejen obživu ve formě pylu a nektaru, ale nabízí i úkryty k odpočinku a rozmnožování. Proč je tedy nepřilákat do naší zahrady? Záleží samozřejmě i na výběru rostlinného materiálu, abychom z ní udělali příjemné místo nejen pro nás, ale i pro užitečný hmyz. Ten se nám odmění snížením množství škůdců a v neposlední řadě i prožitými chvilkami při pozorování hmyzího života.

Autorka, zakladatelka a propagátorka přírodních zahrad, na konkrétních příkladech ukazuje, jak lze na různá stanoviště vybrat vhodný rostlinný sortiment a založit zahradu, která celoročně poskytne ideální životní prostor užitečnému hmyzu. Knihu ilustrují četné fotografie nektarodárných a pylodárných rostlin, ruční kresby a zahradní osazovací plány.

Cena knihy se na internatu pohybuje od 160,- Kč do 210,- Kč. Budeme rádi, pokud se čtenáři s námi podělí o svůj názor a komentáře ke knize. 

Praktická aplikace nejen pro včelaře

      Rychlé a přesné informace jsou nejen v dnešní mimořádné době velmi důležité. Jednou z praktických aplikaci je také aplikace "Mobilní rozhlas", do které se zapojily společně s Nejdkem i další obce z mikroregionu - Děpoltovice, Nové Hamry, Vysoká Pec, Smolné Pece a Rájec/Černava. Bližší informace a fungování aplikace na nejdekcku najdete ZDE. Každý si může zvolit jaké informace a z které obce chce aktuálně dostávat. Aplikace je dostupná jak pro Andoid tak iOS. Stahnout si ho můžete jak ve svém obchodě na mobilním telefonu nebo TADY. Další velmi užitečnou apliakci, který by měl mít každá ve svém mobilním telefonu je aplikace "Záchranka" o které jsem již dříve na našich stránkách také psali, např. ZDE.   Další zajímavé a praktické aplikace především pro včelaře najdte taky v sekci Odborné informace - Pomůcka rady. Pokud máte některé aplikace odzkoušené, nebo využívate další, budeme rádi, pokud se s námi o své zkušenosti s nimi podělíte.

-MH-  

Tip na zajímavou knihu: Včelí vosk - Jak si vyrobit domácí svíčky, mýdla, balzámy, krémy či peelingy

Nová kniha: Včelí vosk - Jak si vyrobit domácí svíčky, mýdla, balzámy, krémy či peelingy

Včelí vosk je zázrak včelího úlu. Včely jej používají k vytváření pláství, v nichž se líhnou a vyvíjejí larvy. Vy z něj můžete zhotovit cokoliv, od svíček, přes balzám na rty až po dekorační látku. Věděli jste, že včelí vosk je voděodolný? Naimpregnujte si boty či tkaniny. Ať už jste zkušení včelaři, nebo se vám jen líbí, jak včelí vosk vypadá a voní, včelařka a podnikatelka Petra Ahnertová vás naučí, jak přeměnit tento zázračný materiál na krásné a užitečné věci.

V knize se dozvíte:
• informace o včelím vosku
• tipy a techniky na jednoduchou výrobu doplňků do domácnosti a produktů pro zdraví
• recepty na voňavá mýdla, balzámy, masti a další dekorace

Kniha Včelí vosk nabízí celou řadu užitečných informací, rad a nápadů. Podrobné a přehledné návody, společně s bohatými doprovodnými fotografiemi vás povedou krok za krokem.

Cena knihy se v interenetových obchodech pohybuje od 240,- do 300,- Kč. Budem rádi pokud se čtenáři s námi podělí o svůj názor a komentář k této knize. 

Včelařské kurzy on-line

Včelařské kurzy on-line

        Zajímavou formu vzdělávání včelařů prostřednictvím ON-line kurzů připravil ČSV s VÚVč. Kurzy jsou zaměřeny především na nemoci včel - varroázu, mor včelího plodu, ale také na znalosti v oblasti medu a vosku. Vzhledem k současné mimořádné situaci, kdy byla zrušena řada seminářů, přednášek a vzdělávácích akcí, je toto velmi zajímavou alternativou. Jednoduchý postup přihlášení a jednotlivé kurzy včetně testů k ověření si svých znalostí najdete na stránkách svazu nebo ZDE: KURZY ON-LINE

      O následujícím víkendu se očekává ne právě příjemné počasí pro práci na zahradě či ve včelstvech, tak můžete efektivně využít svůj volný čas. Přeji Vám hodně štěstí při absolvování těchto kurzů a především načerpání mnoha nových informací. Účastníci kurzů z řad našeho spolku se následně mohou na našich stránkách podělit o své názory, připomínky a kometáře při jejich absolvování. V případě problémů s registrací do kurzu, nebo při technických problémech se můžete obrátit na jednatele naší ZO Nejdek.

-MH-

Specializované kurzy Výzkumného ústavu včelařského pořádané v roce 2020

vuv_logo

Vážení přátelé, vzhledem k mimořádné situaci jsme nuceni zrušit kurzy:

28. 3. 2020 – Kurz mikroskopické techniky
4. 4. 2020 – Kurz vaření domácí medoviny
25. 4. 2020 – Kurz preventivní a léčebné postupy v chovu včel

Zaplacené kurzovné Vám vrátíme na účet, ze kterého jsme přijali platbu.
O náhradních termínech Vás budeme informovat.

Vedení VÚVč Dol

Výzkumný ústav včelařský Dol pořádá každoročně několik specializovaných kurzů pro včelaře i širší veřejnost, které se konají o sobotách od 08:30 do 13:00 hod. Do jednotlivých kurzů je nutno se předem přihlásit, elektronická přihláška je u každého kurzu na stránkách ZDE: https://www.beedol.cz/kurzy/

 

Výlet do Prahy na přednášku

Výlet do Prahy na přednášku    

  Ve čtvrtek 20. února 2020 se skupina šesti aktivních členů našeho spolku, včelařů „toužících po vědění a neustálém samovzdělávání“, vydala na přednášku, kterou v rámci tradičního cyklu přednášek pro včelaře i veřejnost pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů z.s. (PSNV), Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7, z.s.  a sdružení Hradčanské včely. Přednášky probíhají v Goethe-Institutu, na Masarykově nábřeží 32, na Praze 1.  více zde ...

Video: Zajímavý pořad České televize - Letošní úhyny včelstev

Úhyn včelstev

Proč mají mnozí včelaři v České republice prázdné úly?

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/220562248420001-uhyn-vcelstev/