Stručné informace pro zájemce o včelaření

Legislativa

Legislativa

            K zahájení včelaření nepotřebujeme žádné zvláštní povolení, ale stejně jako jiné obory lidské činnosti jsou regulovány zákony, nařízení a vyhláškami, u včelaření tomu není jinak.  Nejdůležitějším je Veterinární zákon. Podle tohoto zákona je včela charakterizována jako hospodářské zvíře a každý chovatel, tedy i včelař musí být podle tohoto zákona řádně registrován. Registrace se provádí u Českomoravské společnosti chovatelů, kde na základě žádosti obdržíte číslo chovatele a číslo stanoviště, které potřebuje k mnoha dalším činnostem a úkonům. Formulář je uveden ZDE a odešle ho buď poštou na adresu 

Českomoravská společnost chovatelů a.s., 

Benešovská 123

252 09 Hradištko

nebo na emial: uevcely@cmsch.cz

            Druhou povinností je nahlášení stanoviště včelstev na obecní úřad, v jehož katastru jsou včelstva umístěna. Nové umístění stanovišť včelstev včetně kočovných se oznamuje alespoň pět dnů před jejich přemístěním. Toto hlášení je důležité především pro pěstitele, provádějící postřiky zemědělských plodin, kteří jsou naopak povinni se na obecních úřadech informovat o umístění včelstev v okruhu 5 km od ošetřovaných pozemků a sdělit všem chovatelům přesný den a hodinu provádění postřiků. Včelařům pak nezbývá, než úly před aplikací postřiku na nezbytně nutnou dobu uzavřít, aby nedošlo k jejich otravě. Tato povinnost je upravena v ust. § 51 odst. 3 zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči v platném znění a ust. § 7 a 8 vyhlášky č. 327/2012 Sb., o ochraně včel, zvěře, vodních organizmů a dalších necílových organizmů při použití přípravků na ochranu rostlin. Formulář k tomuto hlášení nalezme ZDE.  Tato povinnost byla zrušena změnou zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči ve znění zákona č. 299/2017 Sb. Včelstva nebo oddělky bychom vždy měli nakupovat pouze od známého včelaře, nebo z uznaného chovu a prodávající by nám měl vždy doložit potvrzení o zdravotním stavu prodávaného včelstva. Na převoz koupených včelstev či oddělků potřebujete veterinární atest. Pro přesun mimo kraj je zapotřebí "Veterinární osvědčení k přemístění zvířete" - vydává jej krajská (okresní) veterinární správa místa původu zvířete. Další podmínky pro přesuny včelstev mohou být uvedeny v "Mimořádných veterinárních opatřeních" Státní veterinární správou z důvodu výskytu nebezpečné nákazy (varroázy, moru včelího plodu, ...).

Nejedená se však jen o povinnosti, které včelař má při začátku včelaření. Každoročně je včelař povinen:

  • do konce února nahlásit stanoviště včelstev na obecní úřad (zákon 326/2004 Sb.)
  • do 15. září nahlásit stav počtu chovaných včelstev na ČMSCH ke dni 1. září
  • pro každé stanoviště vést registr stanoviště, ve kterém eviduje počet včelstev, veškeré změny, přemístění, úhyny, kontroly atd. (Zákon 154/2000 Sb. a vyhláška MZe 357/2001 Sb.)

 

Další, pro většinu nepříjemná povinnost, je stejně jako z každé jiné výdělečné činnosti nutné platit daň.  Zdanění včelařství se řídí zákonem číslo 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Pokud je včelaření vedeno jako podnikání, řídí se § 7 uvedeného zákona. Ve většině případů ale včelaři do této kategorie nespadají - přesto jejich včelstva podléhají dani z příjmu (§ 10 odst. 3 "ostatní příjmy"). Pokud počet včelstev u včelaře nepřekročí 60, považuje se za příjem z jednoho včelstva částka 500 Kč, a tedy do částky 30.000 Kč ročně jsou tyto příjmy od daně osvobozeny.  V ostatních případech je základem daně příjem snížený o výdaje prokazatelně vynaložené na jeho dosažení.

Všechny uvedené povinnosti vyplývají ze zákonů a vyhlášek. Jejich nedodržování může mít nepříjemné důsledky, a proto doporučuji všechna povinná hlášení a potvrzení archivovat pro případnou kontrolu.