Zajímavosti

Varšava povolila užívání zakázaných pesticidů. Chovatelé se bojí o své včely

Polsko dočasně povolilo používání insekticidů známých jako neonikotinoidy. Tyto přípravky jsou obzvlášť nebezpečné pro včely, proto jejich užívání prakticky úplně zakázala celá Evropská unie. Varšava ale využila výjimky pro takzvané mimořádné případy. Chovatelé se tak obávají dalšího vymírání včelstev.

Dlouhodobé sucho a ohrožená úroda řepky dovedla polské ministerstvo zemědělství k radikálnímu kroku. Na čtyři měsíce povolilo užívání velmi účinných, ale nebezpečných postřiků. Evropská unie je pro jejich škodlivost nedávno zakázala.

„Šokovalo mě, když jsem to zjistil, protože jsem myslel, že tahle otázka byla po dlouhých diskuzích s Evropskou unií vyřešena a neonikotinoidy zakázány. Překvapil mě i důvod, kterým mělo být dlouhé období sucha,“ říká polský včelař Lukasz Kuschnik.

Včelaři se potýkají s úbytkem včelstev dlouhodobě. Včelám škodí infekční choroby i parazité. Teď se obávají, že další používání insekticidů jejich roje ještě více oslabí. „Hmyz zasažený neonikotinoidy se dostane do šoku, je paralyzován nepřetržitými impulzy do nervové soustavy, což samozřejmě vede k úmrtí,“ popisuje včelař na Slezské univerzitě v Polsku Lukasz Nicewicz.

Nikotinoidy účinkují měsíce

I v případě, že postřik včely rovnou nezabije, výrazně ovlivní chování celého úlu a může narušit jeho zdraví a fungování. „Důležitá je takzvaná chronická toxicita nebo dlouhodobé vystavení pesticidu, které v malých dávkách nezpůsobí smrt, ale vede k mnoha komplikacím pro celé včelstvo. Včely mezi sebou nemohou komunikovat, nedokáží rozpoznat potravu a po zasažení pesticidy se přestávají krmit,“ dodává Nicewicz.

Insekticidy na bázi neonikotinoidů mají navíc dlouhodobý účinek. Není proto možné například včelstva dočasně přestěhovat. „Jsou to jedny z nejjedovatějších insekticidů, které se dostaly na trh. V prostředí dlouho přetrvávají, často měsíce po použití. Rozpouští se ve vodě, takže nezůstávají na jednom místě,“ vysvětluje, v čem tkví velké nebezpečí neonikotinoidů Noa Simon-Delsová z belgické asociace včelařů.

Výjimku, která zákaz použití neonikotinoidů umožňuje obejít, využily loni i Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Litva. Po jejich vyhodnocení ale část z nich Evropská komise označila za neopodstatněné s tím, že zemědělci měli řadu jiných možností, jak úrodu před škůdci ochránit.

 

Zdroj:

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2560135-varsava-povolila-uzivani-zakazanych-pesticidu-chovatele-se-boji-o-sve-vcely