Zajímavosti

Pesticidy působí na včely jako drogy: jsou na nich závislé!

Pesticidy ze skupiny neonikotinoidů jsou jednou z příčin totálních kolapsů včelstev a úbytku divoce žijících druhů včel v naší přírodě. Látky používané k ochraně rostlin v zemědělství na tento hmyz působí jako drogy na člověka. Nejenže tyto organismy zabíjejí, ale jsou pro ně silně návykové. Včely totiž dávají nektaru obsahujícímu pesticidy přednost před nektarem bez pesticidů.

Když byly neonikotinoidy představeny zemědělcům, tvrdilo se o nich, že jsou téměř zázračným pesticidem. Původně totiž neměly mít žádné vedlejší účinky. Jenže je to zřejmě stejný případ jako s DDT v poválečném období. Také se o něm hovořilo jako o zázraku a do přírody se ho sypaly kilogramy, než se zjistilo, že hubí živočichy, rostliny a u člověka způsobuje neplodnost a rakovinu.

Neonikotinoidy způsobují úbytky divoce žijících včel (kam patří i čmeláci) a také kolonií včel medonosných. Vědci z Newcastlu a Dublinu teď přišli s tím, že tato látka působí na včely jako nikotin na člověka. Vyvolává v nich závislost, takže vyhledávají přednostně nektar obsahující tuto látku. Jenže právě jeho konzumace a zanášení do kolonie vedou nakonec k úhynu.

Vědci z Newcastle University a Trinity College Dublin provedli několik experimentálních výzkumů, v nichž dokázali, že čmeláci i chované včely dávají přednost nektaru s pesticidem před nektarem bez pesticidu. Je známo, že neonikotinoidy působí na nervový systém včel. Zhoubně. Teď se zjistilo, že v nich vyvolává také závislost.

Předchozí studie dokázaly, že neonikotinoidy působí negativně na navigační schopnosti včel, které se pak ztrácejí při hledání potravy a cesty zpět do úlu.

„Včely nemůžou cítit neonikotinoidy v potravě a tudíž se jim nemůžou vyhnout… Horší je, že máme důkazy, že včely dávají přednost nektaru obsahujícímu tyto pesticidy. Neonikotinoidy přitom ovlivňují stejný mechanismus v mozku včel, jaký ovlivňuje v mozku lidí nikotin… Při sběru nektaru dávají včely přednost tomu s neonikotinoidy, což může mít devastující vliv na celé kolonie a populace včel,“ tvrdí profesorka Geraldine Wrightová z University of Newcastle v rozhovoru pro deník The Mail.

Zdroj: http://www.odhaleno.cz/exkluzivne/clanky/16246/Pesticidy-pusobi-na-vcely-jako-drogy-jsou-na-nich-zavisle