rok 2017

Páteční včelařské posezení – leden

První letošní páteční posezení proběhlo 6.1.2017 opět v salonku penzionu Anna. Přestože udeřili pořádné mrazy, nakonec se nás opět sešlo dost a mráz nikomu nevadil. Na pozvání dorazil dokonce i včelař ze Šindelové, kde je jsou mrazy přeci jen ještě o něco silnější než v Nejdku. Proto se hned někteří zahřívali horkým čajem s medem, jiní zůstali u tradičního piva a atmosféra i nálada hned byla plná „sluníčka“.

            Krátkou přednášku si tentokrát připravil V. Zázvorka na téma „Alternativní ošetřování včelstev proti varroáze“, ve které se věnoval také hlavnímu problémům, které s sebou varoáza přináší a tím jsou viry. Některé z virů jsou již celkem dobře popsány a je jasné, že zásadně ovlivňují zdravotní stav včelstva. Viry jsou pravděpodobně také příčinou, že někteří včelaři našli již na podzim své úly plné zásob, ale bez včel. Bohužel proti virům se zatím nedá účinně bojovat, a tak veškeré snahy musí včelaři směřovat na příčinu -  a to na roztoče Varroa destructor. Dále se zaměřil na možnosti a zkušenosti s ošetřováním včelstev kyselinou mravenčí, šťavelovou a mléčnou v průběhu roku. Představil také některé postupy v ošetřování včelstev, např. vyřezávání plodu, které pomáhají včelstvům se roztočů zbavit. Jedna z velmi důležitých věcí je, že o množství roztočů v podletí se rozhoduje již do 15.7. Po tomto datu je často rozhodnuto, nebo se jen hraje vabank.

Velmi zajímavou a pěknou přednášku doplnil i fotografiemi z návštěvy u německých včelařů ve Šluknovském výběžku. Poté se již rozběhla velmi zajímavá a plodná diskuze, kde se každý podělil o své poznatky a zkušenosti s varoázou.

Zajímavou informaci o nové aplikaci k vedení úlového deníku v elektronické podobě pod platformou androidu přinesl ukázat J. Bernášek. Jedná se o aplikaci „Včelař“ kterou si zájemci mohou stáhnout v Google play, nebo ZDE

Lednové posezení bylo opět velmi příjemné a všichni se již těšíme na únorové

-MH-