rok 2017

Páteční včelařské posezení – květen ’17

Páteční včelařské posezení – květen ’17 Páteční včelařské posezení – květen ’17 Páteční včelařské posezení – květen ’17
První květnový pátek jsem se tentokrát sešli ve Smolných Pecích v sále, který patří obci a touto cestou chceme také moc poděkovat celému vedení obce, že nám umožnilo se tady sejít. Sál je opravdu moc pěkný, opravený, vybavený data projektorem i plátnem mimo výčep, a tak jsme zde mohli nerušeně „zabzučet“. Obsluha, pivo i kofola byla výborná. Výhodou je dostatek místa k parkování, které jsme bohatě využili, jelikož se nás i s hosty ze sousední spolku sešlo přesně 20.

Úvodní přednáška se věnovala chovu matek, především důvodům, proč matky chovat, čemu věnovat pozornost při výběru vhodného genetického materiálu a detailně bylo předneseno i jaké metody odchovů matek lze využít.

Páteční včelařské posezení – květen ’17 Páteční včelařské posezení – květen ’17 Páteční včelařské posezení – květen ’17
Potom následovala volná diskuze, kde se probíralo všechno možné. Zpestřením byla ochutnávka medů, které někteří členové přivezli ze svých výletů.  Přítel R. Grahsberger přivezl 5 originálních medů z Maďarska, a tak jsme kromě akátového medu mohli ochutnat také pohankový, který má opravdu velmi specifickou chuť, ale také kaštanový a další medy.  Bohužel nikdo z nás neumí maďarsky tak u dalších medů jsem již jen hádali, z jakých rostlin jsou. Zvláštností byl i med Jedlový, dovozený z východního Slovenska, který má také velmi zajímavou chuť a často je přirovnáván svými vlastnostmi k medu Manukovému z Nového Zélandu. Jedlový med je tmavý až mírně nazelenalý a velmi chutný. Všechny medy nám chutnali a mohli jsem tak poznat nové chutě. Závěrem předal náš zdravotník př. Viktor Hluchanyč přítomným objednané léčivo.

Posezení se povedlo a příště se těšíme na další posezení, kde …., to se zavčasu dozvíte na našich stránkách.

Zapsala 5.5.2017 Blanka Hrachovcová