rok 2017

Páteční včelařské posezení – duben

Na dubnové páteční posezení jsme tentokrát vyjeli do Vysoké Pece. Účast byla opravdu veliká a sešlo se nás 20! Hospoda, posezení, parkování pro auta, vše bylo úplně v pohodě. Výhodou bylo, že jsme mohli sedět v sále a nikoho jsme nerušili a nikdo nerušil nás.  Také obsluhu musíme pochválit, která se o nás vzorně starala a pivo bylo výborné!

Po zahájení a uvítání měl krátkou přednášku př. Vlasta Zázvorka na téma nemoci a léčení včel. Věnoval se především problematice varroázy a ošetřování včelstev kyselinou mravenčí, mléčnou, šťavelovou, jejich různými koncentracemi, ale i dalšími látkami, kdy, které a jak použít. Samozřejmě vše má svá plus a svá mínus a taky pak svoje důsledky. Otázkou je používání léčiv Gabon a Varidol, kterými se povinně ošetřuje v létě a na podzim, jejich účinnost a případná rezistence roztočů. Při jejich aplikaci Varidolu je nezbytné mít včelstvo bez plodu a to buď izolací matky či vyřezáním plodu. Problém je, že roztoč varroa destructor je při ošetřování pouze ve 30 % na včelách, ale v 70 % pod na zavíčkovaném plodu! Tak naše zbavení se ho, je jako boj s větrnými mlýny. Nejdůležitější je vědět v jaké stavu včelstva jsou a pravidelně si dělat monitoring a následně reagovat na vývoj roztoče. Svou přednášku př. Vlasta Zázvorka ukončil s tím, že nejhorší ze všeho pak je, dělat nic.

Následovala volná diskuze, kde se probíralo všechno možné, zvláště o kvalitě prodávaných mezistěn, ve kterých je často více parafinu než vosku, a to včelám zrovna nevoní. Problém je, že kvalitní vosk se často ani nedá koupit. Nejvýhodnější je tady si vytavit vlastní, a z něho si udělat mezistěny dle své potřeby. V tomto ohledu se mockrát již osvědčila výrobkyně mezistěn paní Machová z Losin za Plzní. Dále se probíralo tavení ve spolkovém kotli a domlouvaly se termíny na tavení a na parafinování nástavků. K vidění byla také hotová pamětní deska k zakoupení spolkového kotle.

Schůze se také účastnil nový zájemce o členství v našem spolku pan A. Motin, který žije v ČR. Dříve včelařil v Kazachstánu a jenom to málo co o sobě řekl nás zaujalo a jsme zvědaví až mám bude povídat víc. Za zmínku jen stojí, že kočovali až k Uzbekistánu, třeba až 300 km a vozili včelstva na nákladních autech.

Posezení se povedlo a příště se těšíme na další hospodu, kde ….to se zavčasu dozvíte na našich stránkách.

Zapsala 8.4.2017 Blanka Hrachovcová