rok 2016

Jarní seminář v Nepomuku

 Jarní seminář v Nepomuku Jarní seminář v Nepomuku Jarní seminář v Nepomuku Jarní seminář v Nepomuku
 Jarní seminář v Nepomuku Jarní seminář v Nepomuku Jarní seminář v Nepomuku Jarní seminář v Nepomuku 
V sobotu 19.3.2016 se uskutečnila včelařská akce v Nepomuku, které se účastnilo 8 členů našeho spolku.         Akce se jmenovala „Jarní seminář nástavkového včelaření“ a konala se v hotelu „U Zeleného stromu“ kam chodil i vojín Kefalín v Černých baronech. Čekalo zde na nás v průběhu celého dne celkem 6 přednášek, které doplnil i velmi dobrý oběd. Zájem byl veliký a sál s kapacitou více jak 100 míst byl rychle plný.

                Úvodní přednáška Dr. Švamberka se věnovala včelí pastvě a medným výnosům, které z 80% ovlivňuje právě volba vhodného stanoviště. Mluvilo se o spoustě včelařsky významných rostlin, o jejich pylu a nektaru. Moc zajímavé byli fotky pylových zrn jednotlivých rostlin.

                Druhá přednáška se věnovala producentům medovice. Absolvent Mendelovy univerzity Bc. Michal Počuch ví o nich asi vše. Dozvěděli jsme se mnohé o mšicích, červcích a puklicích.  V Evropě je známo téměř 800 druhů, ale jen 41 je významných právě pro včelaře. Nejvíce jich hostuje na smrku. Pro lesníky to jsou paraziti, kteří na větvičce - jehlici stromu sají mízu rostliny (stromů). Ve svém těle jí přefiltrují a vylučují přebytečnou sladkou lepkavou šťávu, kterou včelky sbírají a nosí do úlu, kde jí přetvoří na medovicový med. Přednáška byla doplněná spoustou fotek, na kterých jsem mohla všechny producenty medovice konečně pořádně vidět, protože v lese jsem si toho opravdu třeba já nikdy nevšimla. Opravdu velmi pěkná přednáška!

                Ve třetí přednášce, která se jmenovala „Ošetřování včelstev v průběhu roku“ (Jiří Přeslička) jsem se dozvěděla celou řadu praktických rad, co dělat v průběhu včelařského roku. Dále o chovu matek, o líhnutí larviček a o včelích škůdcích. Za zvláště důležitou informací pro mne bylo, jak je důležité včelstvo nakrmit včas a pozvolna.

                Další přednáška na téma „Kolik druhů včel vlastně je?“ od Dr. Jakuba Straky, jsem se dozvěděla o 613 druzích včel, které žijí v na území České republiky. Pozor nejedná se o druhy včely medonosné, ale včely samotářky. V Evropě bylo zjištěno téměř kolem 2.000 druhů včel, ale bohužel některé z nich již vyhynuly, některé jsou ohroženými druhy. Přednáška byla opět doplněná spoustou krásných fotek těchto včelek, a my posluchači jsme z toho byli zcela překvapeni, jaké různé druhy existují. K této přednášce mohu jen dodat - kdo neviděl, tak neuvěří. A ten kdo to viděl, tak byl z toho na větvi.

                V páté přednášce „Od jara do podzimu“ mluvila ing. Kříženecká o tom, jaké druhy hmyzu létají a opylují rostliny v Praze. Je také vášnivou fotografkou, tak většina fotografií byla její vlastní. Nádhernými fotografiemi různých včelek samotářek, motýlů, much, mravenců, čmeláků a pačmeláků nám zamotala hlavu, a když už konečně bylo na fotce, něco co jsem si myslela, že vím co to je, tak to bylo něco úplně jiného. Po této přednášce už snad nepoznám ani čmeláka lesního od pačmeláka -však uvidíte na fotkách! Důležitým poučením pro nás bylo, sekat louku na seno o něco později – až po odkvětu, a ne všechny louky ve stejný čas, aby se najednou nestalo, že není nikde široko daleko ani květ, a mnoho čmeláků a včel samotářek poté umírá hladem. A věděli jste, že čmelák si dělá zásobu nektaru jen na 3 dny a po posečení louky začnou nové rostliny kvést až za 10 dní?

                V poslední, ale také velmi zajímavé přednášce se ing. Lstibůrek věnoval „Vlivu vytáčení a finálních úprav na kvalitu medu“. Důležitými a praktickými podněty pro nás je - vytáčení v teple a suchu, následné skladování v temnu a chladu. V současné době se kontrolní orgány při analýzách a zjišťování kvality medu věnují především kontrole obsahu cukru, vody, antibiotik, dalších chemických látek atd., ale jedním nejdůležitější a do budoucna kontrolovaný prvkem budou EMZYMY. Je to vlastně ukazatel degradace medu. No uvidíme, co nás v této oblasti čeká?

                A co říci na závěr?  Především děkujeme organizátorům za přípravu a zajištění velmi pěkné akce. Všichni jsme se shodli, že se výlet moc vydařil a všichni byli spokojeni. Proto neváhejte a příště jeďte na výlet také. Hezké jaro všem včelařům přeje Blanka Hrachovcová.

Jarní seminář v Nepomuku

A ještě kvízová otázka : Co je to na obrázku??

To je Pískorybka popelavá!!! Tak kdo jí poznal? Já také ne  :-)