Zajímavosti

Čtrnáct včelích a mravenčích výletů: stezky, včelíny a kuriozity

Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.

Na první pohled obyčejná krajina leckdy skrývá nejedno překvapení. Tak je tomu například v lesích na východním okraji Hostinného, kde žije jedna z nejpočetnějších kolonií mravence pospolitého v Podkrkonoší, anebo v polesí Šebeň na Vysočině. Proč se mravencům líbí právě v těchto místech, v tom tápou i odborníci.

V Česku objevíte několik stezek, zaměřených na život včel.

Polesí Šebeň najdete na Vysočině severně od Velkého Meziříčí. Odhaduje se, že tu je více než 1 400 mravenišť, která obývá asi 900 milionů mravenců. Zaposlouchejte se, až vkročíte do lesa, zřetelně uslyšíte šustění a pohyb malých nožiček. V roce 2002 byla Šebeň vyhlášena přírodní památkou, o tři roky později tu vznikla naučná stezka s dvanácti zastávkami. Začíná u silničky z Jívoví do Radenic a kličkuje polesím sem tam, zpět k místu startu se od konce stezky pohodlně vrátíte po asfaltové silničce. Dohromady ujdete přibližně šest kilometrů.

Další speciální mravenčí stezku objevíte v Podkrkonoší u Hostinného. Měří necelých pět kilometrů, ale protože v terénu opisuje tvar osmičky, můžete si ji rozdělit do dvou okruhů. Cestou neobjevíte jen mravence, mraveniště a informační panely, ale také krmelce a zásobovací seníky, posedy, úly a ptačí budky. Seznámíte se i s jinými druhy mravenců, se základy myslivosti a také se včelami.

Ani včely nepřijdou zkrátka, své stezky mají například na Monínci, v Krkonoších anebo v Ostrožské Nové Vsi. Délkou jsou vesměs ideální pro společný výlet s dětmi, plný zábavy a dobrodružství!

Platí to zejména pro 3,5 km dlouhou Včelí naučnou stezku hraběte Jana Harracha u Harrachova. Na jedenácti zastaveních se seznámíte se životem včel a včelařů, každé místo je navíc doplněno záhonem s typickými rostlinami Krkonoš, nechybí ani altán a dětské hřiště. Stezku lemují úly, a to od nejstarších až po nejnovější, které jsou samozřejmě obydlené a kde přes skleněnou stěnu uvidíte včelky přímo v akci.

Další naučná včelí stezka míří od lázní v Ostrožské Nové Vsi do Uherského Ostrohu. Na pětikilometrovém úseku ji lemuje dvanáct informačních panelů, a protože kopíruje místní cyklostezku, nemusíte po ní chodit pěšky, ale projet si ji na kole či na inlinech.

V přírodě spolu moc nevycházejí, ale včelí a mravenčí naučná stezka na Monínci udělala ze včel a mravenců kamarády. Je spravedlivě věnovaná oběma jejich mikrosvětům a patří k nejkratším; ze spodní části areálu to k hotelu Monínec je zhruba 1,5 km. Šestnáct informačních panelů mapuje přírodní zajímavosti okolní krajiny, ani tady nechybí včelí úl, samozřejmě v bezpečné vzdálenosti od odpočívadla.

Stejně dlouhá je včelí naučná stezka u Ekocentra v Oldřichově v Hájích; zábavnou a hravou formou zjistíte například to, jak mají včely v úlu rozdělenou práci anebo které květy mají nejraději.

Letem světem vás pozveme ještě na pár dalších pozoruhodných míst – třeba na prohlídku unikátního malovaného a vyřezávaného Machova včelína v Krušlově, do Včelařského muzea a skanzenu s naučným včelínem v Chlebovicích poblíž Frýdku-Místku, do Včelího světa v Hulicích, kde se stará škola proměnila ve velký včelí úl s obřími plástvemi a jeho návštěvníci se na chvíli mění ve včely, anebo do Muzea včelařství Moravského krasu ve Veselici. Se včelami se blíž seznámíte i ve Včelařském skanzenu v Humpolci anebo v Ekocentru Včelín v Ořechu kousek od Prahy, po předchozí objednávce můžete nahlédnout do Včelařského muzea v Hranicích.

Zajímavou kuriozitou je Památník včelích matek, připomínající téměř zapomenuté včelařské tradice; objevíte jej v lesích východně od obce Kukle severně od Svitav. V místech, kde kdysi původní němečtí včelaři mívali oplozovací stanici včelích matek, vyrostl zejména pěkný altán s nezvyklou střechou, se skrytou včelařskou symbolikou a řadou včelích zajímavostí, nechybí tu ani starší pískovcový památník, studna s rumpálem a pár starších úlů.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz/ctrnact-vcelich-a-mravencich-vyletu-stezky-vceliny-a-kuriozity-pwq-/kudyznudy.aspx?c=A160701_151252_kudyznudy_baha