Pomůcky a rady

Požární ochrana na včelnici

Požární ochrana na včelnici

Celý rok se včelař o svá včelstva stará, opečovává je, lečí na různé nemoci a nákazy. A pak stačí chvilka nepozornosti, případně nedbalosti a všechna práce shoří…. Neštěstí.

Jak tomuto neštěstí předcházet? Určitě je potřeba znát pár základních informací o nebezpečí vzniku požáru.

Hoření je chemickookysličovací reakce, při které vzniká teplo, kouř, světlo a dochází k úbytku materiálu. Aby mohlo hoření probíhat, musí být splněny tři základní podmínky. KYSLÍK – HOŘLAVÝ METERIÁL – TEPELNÁ ENERGIE. Pokud jsou všechny tyto podmínky splněny, může hoření probíhat, odstraníme-li jednu z těchto podmínek, hoření ustává.

Kyslík (oxidační činidlo) – nachází se v ovzduší (21% kyslíku, 78% dusíku, 1% vzácné plyny a páry) – vzdušný kyslík je plně dostačující k probíhání hoření.

Hořlavý materiál – většina úlů, včelnic jsou dřevěné nebo z jiných hořlavých materiálů, dále se včelnice nachází vždy v přírodě – suchá tráva, lesní hrabanka, porost apod.

Tepelná energie – otevřený oheň, rozpálený dýmák apod.

Z výše uvedeného vyplývá, že kyslík ani hořlavý materiál ze včelnice neodstraníme. Největší nebezpečí vzniku požáru hrozí od používání otevřeného ohně při různých pracích, ale hlavní nebezpeční se skrývá v dýmáku. Při používání otevřeného ohně si je většinou včelař vědom nebezpečí a práci věnuje zvýšenou pozornost. Většinou je opatrný i při používání dýmáku, ale nebezpečí trvá i po jeho použití a odložení ve včelnici, případně po vysypání uhlíků do přírody.

Pro zapálení dřeva je potřeba teplota okolo 300°C, u suchého a ztrouchnivělého dřeva, papíru, lesní hrabanky je to ještě méně. Zapálený plně rozhořelý dýmák má teplotu přes 350°C. Pro bezpečné odložení dýmáku je nutno používat nehořlavou podložku, která ale i zároveň dobře izoluje teplo. Je potřeba si uvědomit, že plech je sice nehořlavá podložka, ale není tepelný izolant, naopak je velice dobrý tepelný vodič a pro podložení dýmáku zcela nevhodný. Jako nejvhodnější se jeví keramická dlaždice, kámen, apod.

Za použití termokamery dobrovolných hasičů z Pozorky bylo pořízeno pár záběrů rozpáleného dýmáku a jeho „tepelné“ stopy na různých podkladech:

Teplota dýmáku při rozpalování 316° C
Požární ochrana na včelnici

Rozpálený dýmák na 157° C zanechal tepelnou stopu na dřevěné podložce 23° C za pouhých 20 sekund, po 5 minutách je teplota 52°C.
Při ponechání dýmáku na této podložce delší dobu, teploty by se postupně vyrovnaly:
Požární ochrana na včelnici Požární ochrana na včelnici
Požární ochrana na včelnici

Dýmák (186°C) odložený na plechové lopatce, lopatka se ohřála na 40°C za cca 20 sekund, tepelná stopa pod lopatkou je 37°C, z toho jasně vyplývá, že plech nelze považovat za tepelný izolant.
Požární ochrana na včelnici Požární ochrana na včelnici
Požární ochrana na včelnici

Odložený dýmák (176°C) na keramické dlažbě, která se za 6 minut ohřála na 25°C a prostor pod dlažbou zůstal na teplotě 19° C.:
Požární ochrana na včelnici Požární ochrana na včelnici
Požární ochrana na včelnici

Z výše uvedených záznamů z termokamery vyplývá, jak je důležitá volba podložky, na kterou je dýmák odkládán.

Požáry včelnic sice nejsou časté, ale je potřeba dávat si při naší činnosti pozor, abychom o svá včelstva nepřišly jen díky nějaké nedbalosti.

Na závěr slova vyšetřovatele požáru:

„Dělal jsem několik požárů včelínů a úlů, ale nikdy se nestalo, aby při vzniku požáru byl na místě včelař, vždy se jednalo o požár po činnosti na včelnici a následné odložení nebo vysypání dýmáku na nevhodné místo. Vždy mi každý říkal, dělám to tak dvacet let a dosud se nic nestalo…“

Takže vážení přátelé, věnujme požární bezpečnosti na včelnici zvýšenou pozornost, abychom ze včeliček měli jen radost a někdy i nějaký ten med.

Jiří Bernášek