rok 2017

Výlet na seminář do Nepomuku

Výlet na seminář do Nepomuku Výlet na seminář do Nepomuku Výlet na seminář do Nepomuku
V sobotu 25.3.2017 se uskutečnila včelařská akce v Nepomuku, které se účastnilo 9 členů našeho spolku. Akce se jmenovala: Jarní seminář nástavkového včelaření a probíhala v příjemné prostředí hotelu U Zeleného stromu. Program byl opravdu pestrý a na účastníky čekalo celkem 7 zajímavých přednášek doplněných chutným obědem.

V úvodní přednášce jsme se mnoho dozvěděli o tom, jak se včelařilo ve starém Egyptě a již 2460 let př. n.l. a v Antice, a vůbec o prvních dochovaných nálezech a malbách znázorňující včelaře a včely. Včelařilo se chytáním rojů do takových naležato postavených džbánů, a když chtěli med získat, museli včely usmrtil. Med na plástvích dali do měchů z kůže, plásty rozšlapali a poté přecedili. Již tenkrát se včelami kočovali, a to na lodích po Nilu. Med měl mnoho využití, především v lékařství a z 900 známých receptů byl použit ve více jak 500. Dokonce se využíval i při léčbě nemocných očí. Velmi zajímavá pozorování včel popsal ve svých dílech již Aristoteles. V Řecku byl med zdrojem výživy pro atlety před olympijskými hrami a sloužil jako protijed při předávkování opiem. Naopak med z rododendronů, využili válečníci ke zdrogování nepřítele v Pompejích, kdy údajně na toxický med zemřelo 1.200 mužů.   Vosk má v celé historii lidstva také široké uplatnění. Na voskové destičky se psalo od 14. století př.n.l. až do 19. století n.l. tedy více jak 3.000 let!  

Výlet na seminář do Nepomuku Výlet na seminář do Nepomuku Výlet na seminář do Nepomuku
V další přednášce nás ing. František Texl seznámil s metodikou nízkonástavkového včelaření v Langstrotech 3/4. Se všemi se podělil o své osobní zkušenosti, co se mu podařilo a co byla slepá ulička, co časem měnil, upravoval a zdokonaloval, tak aby mu tu vyhovovalo. Provedl nás celým svým včelařským rokem a všemi činnostmi, co a jak dělá.

Třetí přednáška se věnovala elektronikou a informační technologií ve včelařství. Dozvěděli jsme se jaké veličiny lze u včelstva sledovat, a to nejen váhu, ale také teplotu, vlhkost, vizuální kontrola a také zvukové ozvěny včel (při různých situacích-různé zvukové frekvence). Pomocí chytrého telefonu a počítače lze nashromáždit spousta zajímavých údajů, které je potřeba vyhodnotit. Přestože je vše zatím ve fázi výzkumu již existuje také prototyp, do budoucna chce tvůrce své nápady uvést na trh.

Nemohla chybět ani přednáška věnované varroáze, ve které nás ing. Holub seznámil s metodou postupného odebíráním plodu do tzv. koncentračního úlu v různých stádiích vývoje plodu, kdy lze přerušit množení kleštíka, nebo zcela vymýtit. Je to však velmi náročná metoda pro opravdu zapálené včelaře, kteří budou každý týden rozebírat včelstvo. Zajímavá byla informace, že 30% kleštíků je na včelách a 70% kleštíků je na plodu.

Výlet na seminář do Nepomuku Výlet na seminář do Nepomuku Výlet na seminář do Nepomuku
Aktuálně se 2 přednášky věnovali novele Plemenářského zákona, která je platná od 18.3.2017. A tak jako další jiné zákony v naší zemi, tak bohužel i tento zákona je paskvil. Novela je v režimu přirozené plemenitby včel neproveditelná a nevyplívají z ní žádné sankce. No, k tomu není co dodat.

V poslední přednášce jsme se dozvěděli o šlechtění včel na varroatoleranci v Nizozemí. Byli to velice zajímavé informace a výsledky výzkumu, které pokud podaří potvrdit a následně vyšlechtit varroatolerantní včelstva bude to včelaře v Evropě velmi přínosné. Výzkumníci se snaží vyšlechtit takové včelstvo, které bude mít varroa senzitivní hygienu ve svých genech. A takové včely poznají na ještě nevylíhlých včelách, že jsou napadeny roztočem varroa destruktor a takový plod sami odstraní. Vylíhnou se pouze včely zdravé, nenáchylné k virum, které s sebou roztoč přináší a současně budou schopny zamezit jeho množení v úle. První úspěšné pokusy už mají, ale ještě je to běh na dlouho trať. Tak jim přejeme, ať se jim to i kvůli nám brzy podaří.

No a co říci na závěr??  Že se nám výlet moc vydařil, všichni jsme byli spokojeni, a proto neváhejte příště jet na výlet také. Hezké jaro všem včelařům přeje Blanka Hrachovcová.