rok 2017

Páteční včelařské posezení - červen '17

Páteční včelařské posezení - červen  '17

Páteční včelařské posezení - červen  '17 Páteční včelařské posezení - červen  '17 Páteční včelařské posezení - červen  '17

                Na naše pravidelné páteční posezení jsme se tentokrát slétli do Nových Hamrů, do restaurace Malamut. Je zde velmi příjemný salonek, kde jsme mohli nerušeně "zabzučet". Velké poděkování patří také milé obsluze, která se o nás velmi dobře starala.  V úvodu nás přišel zkontrolovat opravdový malamut, který si nás všechny očuchal. Restauraci Malamut tímto chceme poděkovat za opravdu příjemné prostředí.

Páteční včelařské posezení - červen  '17 Páteční včelařské posezení - červen  '17 Páteční včelařské posezení - červen  '17

                Sešlo se zde 12 členů našeho spolku, kteří vyslechli přednášku na téma "Pyl jeho význam nejen pro včely".  Pro každého včelaře je důležité znát rostliny v okolí svého stanoviště a pokud nějaké rostliny vysazuje na své zahrádce, tak vědět, kdy kvetou a jaký mají přínos pro včely. Velmi důležité je zajisti pro včelky dostatek pylu po celou sezónu, zvláště v předjaří a podletí. Jelikož v našem kraji žádný zemědělec nepěstuje včelařsky významné plodiny a máme zde především louky a pastviny, je dobré zvážit čas senoseče, abychom umožnili rostlinám vysemenění a zachovali tak diverzitu naší přírody. Bohužel dost často se termín podřizuje jen dotacím na sekání luk.

Páteční včelařské posezení - červen  '17 Páteční včelařské posezení - červen  '17

                Pyl je také důležitý při určování druhu a původů medu. Ze zajímavostí okolo pylu včelaře zaujalo, především, že včelí dělnice o hmotnosti asi 100 mg z pastvy v době snůšky přináší najednou asi 40 mg nektaru nebo medovice, případně 15 mg pylu v pylových rouskách na zadních končetinách. Přitom je schopna s tím nákladem uletět až 5 km. Zkuste si to každý přepočítat na dospělého člověka o váze 100 kg, zda by takový náklad unesl několikrát denně na tuto vzdálenost. No já nevím, kdo by to unesl?

                Další informací k zamyšlení je i roční spotřeba medu nebo cukerných zásob ve včelstvu, která činí více než 100 kg, a dalších cca 30 kg pylu spotřebuje včelstvo ročně. Aby včely jednoho včelstva během jedné sezóny nasbíraly potřebné množství pylu pro svoji výživu, musí nashromáždit asi 6 milionů rousků a k tomu navštívit asi 250 milionů květů. Přitom jedna rouska pylu střední velikosti váží 4-10 mg a obsahuje 100 tisíc až 1 milion pylových zrn. Včela tedy musí navštívit asi 80 květů, než vytvoří jeden pár rousek. To jsou opravdu úctyhodná čísla!

                Potom následovala volná diskuze, kde se probíralo všechno možné.

Diskutovalo se o nadcházející Nejdecké pouti a účastí našeho spolku na ní, dále o akci "Chvála medu" na Horním hradě. Dolaďovala se také hromadná objednávka sklenic a distribuce Gabonu mezi členy.  Také se živě mluvilo o alternativní medicíně, apiterapii, homeopatii a o různých osobní zkušenostech v této oblasti.

                Červnové posezení se opět velmi vydařilo a již nyní se těšíme na další setkání, ale až po prázdninách. Kde to bude, to se zavčasu dozvíte na našich stránkách.

 

Zapsala 2.6.2017 Blanka Hrachovcová